Vitamin D wheezing, alerji ve enfeksiyon (İmmün sistem) ilişkisi
The relationship vitamin D and wheezing, allergy, infection (İmmun system)
- Tez No: 369770
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA UFUK ALTINTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı Bölümü
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
VİTAMİN D WHEEZING,ALERJİ VE ENFEKSİYON (İMMUN SİSTEM) İLİŞKİSİ Amaç: Bu çalışmada; sağlam çocuklarda vitamin D düzeyini etkileyen faktörler ve vitamin D düzeyi ile wheezing, alerji, ve enfeksiyon ilişkisi araştırıldı. Gereç ve yöntem: Bu çalışma Adana'da şubat 2010-şubat 2011 tarihleri arasında doğan 1377 çocuk ile yapılan doğum kohord çalışmasına paralel olarak planlandı. Bu polpulasyonundan Adana'da yaşayan ve alerji polikliniğinde takip edilen 1,5-2 yaş arasındaki 64 bebek çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya alınan bebeklerin demografik ve klinik özellikleri kaydedildi. Bu bebeklerin çalışma başlangıcında alınan serumlarından vitamin D düzeyleri bakıldı. Bebeklerin yarısına düzenli olarak 400 ünite/gün dozunda D vitamin almaya devam etmesi önerildi. Bebekler 1 yıl boyunca düzenli takip edildi. Takip sırasında 3 ayda bir telefonla sorgulama ve 6. Ayda annelerle telefon görüşmesine ilaveten bir anket yapıldı. Takibten bir yıl sonra tekrar vitamin D düzeyi ve bu örneklem sırasında alerjik bulguları olan bebeklerden alerjene spesifik IgE paneli bakıldı ve deri prik testi yapıldı. Serum 25(OH)D3 düzeyi ≤20 ng/ml olması vitamin D eksikliği, 21-29 ng/ml arasında olması vitamin D yetersizliği, >30 ng/ml üzerinde olması yeterli vitamin D düzeyi olarak kabul edildi. Bulgular: Değerlendirmeye alınan bebeklerin yaş ortalaması 20,3 ay (± 1,5), en düşük yaş değeri 18 ay, en büyük yaş değeri 24 ay idi. % 46,9'u (n:30) kız, %53,1'i (n:34) erkekti. Çalışmanın başlangıcında bebeklerin %12,5'inin (n:8) serum 25(OH)D3 düzeyi eksik, %39,1'inin (n:25) yetersiz, %48,4'ünün (n:31) yeterliydi. Çalışmanın başlangıcında bebeklerin vitamin D ortalaması 29,8ng/ml (±10,8) idi. Çalışmanın sonucunda ise bebeklerin %25'inin (n:16) serum 25(OH)D3 düzeyi eksik, %45,3'ünün (n:29) yetersiz, %29,7'sinin (n:19) yeterliydi. Ailelerin çoğu vitamin D 400/ünite gün kullanma önerisine uymadı. Çalışmanın sonucunda bebeklerin vitamin D ortalaması 26,5ng/ml (±10,3) idi. Hiçbir bebekte intoksikasyon düzeyde 25(OH)D3 saptanmadı. Cinsiyet, doğum şekli, doğum kilosu, gestasyonel hafta ile vitamin D düzeyi arasında anlamlı ilişki bulunmadı. Vitamin D düzeyini etkileyen faktörler araştırıldığında çalışmanın sonunda sadece vitamin D alımı ile anlamlı ilişki saptandı (p:0,02). Çalışmanın başlangıcında en az bir wheezing geçiren bebeklerin %55'5 inin serum 25(OH)D3 düzeyi eksik veya yetersizdi. Wheezing geçirmeyenlerle karşılaştırılınca aradaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p:0,04). Alerjisi olan bebeklerin %71,4'ünün serum 25(OH)D3 düzeyi eksik veya yetersizdi, ancak istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı (p:0,08). Çalışmanın başlangıcında en az bir defa üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren bebeklerin %52,4'ünün serum 25(OH)D3 düzeyi eksik veya yetersizdi. İstatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı (p:0,43). En az bir defa alt solunum yolu enfeksiyonu geçiren bebeklerin %55,1'inin serum 25(OH)D3 düzeyi eksik veya yetersizdi. İstatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı (p:0,43). Çalışmanın sonucunda en az bir wheezing geçiren bebeklerin % 81,1'inin serum 25(OH)D3 düzeyi eksik veya yetersizdi. İstatistiksel olarak anlamlıydı (p:0,02). Alerjisi olan bebeklerin %88,2'sinin serum 25(OH)D3 düzeyi eksik veya yetersiz olmakla beraber bu ilişki istatistiksel olarak sınırda anlamlı bulundu (p:0,052). Çalışmanın sonucunda en az bir defa üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren bebeklerin %70,4'ünün serum 25(OH)D3 düzeyi eksik veya yetersizdi. Ancak istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı (p:0,62). En az bir defa alt solunum yolu enfeksiyonu geçiren bebeklerin %76,2'sinin serum 25(OH)D3 düzeyi eksik veya yetersiz olmasına rağmen bu ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. (p:0,33) Vitamin D alımı ile wheezing ve enfeksiyon arasında anlamlı ilişki saptanmazken çalışmanın sonunda alerjik bulgular ile sınırda anlamlı ilişki saptandı (p:0,06) Sonuç: Bu çalışma sonucunda vitamin D düzeyi ile wheezing arasında anlamlı, alerjik hastalıklar ile sınırda anlamlı ilişki saptandı. Enfeksiyon geçirme ile anlamlı ilişki saptanmadı. Yine de vitamin D'nin alerji ve wheezing gelişimindeki etkisini ortaya koymada genetik çalışmalarla desteklenen ve daha fazla hasta sayısının irdelendiği ileri çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
THE RELATIONSHIP VİTAMİN D AND WHEEZING, ALLERGY, INFECTION ( IMMUN SYSTEM) Objectives: In this study, the factors that affect the vitamin D level on healthy children and the relationship between Vitamin D and wheezing, allergy, infection has been researched. Material and Method: This study has been planned in parallel with a birth cohort study which was done to 1377 children who were born in Adana between February 2010- February 2011. 64 babies who live in Adana and aged between 1,5-2 and controlled by allergy polyclinic among this population has been included in this study. The demographic and clinic features of the babies have been recorded. The babies' vitamin D level was examined from their blood serums at the beginning of the study. Half of the babies have been recommended to continue to take 400 units vitamin D daily. The babies have been controlled regularly for a year. The controls have been done by calling the mothers once in three months and in addition to these telephone controls, a questionnaire was applied on 6th month. A year after the first vitamin D levels check, the babies' vitamin D level were controlled again and the babies' who have allergic symptoms allergen specific IgE panel were examined and skin prick test were applied. Serum 25 (OH)D3 ≤20 ng/ml level has been accepted as Vitamin D deficiency, between 21-29 ng/ml as vitamin D insufficiency, above>30 ng/ml as vitamin D level sufficient. Results: The age average of the babies who were studied was 20,3 months (± 1,5). 46,9 % (n:30) of the babies were girls, 53,1 % (n:34) were boys. At the beginning of the study 12,5 % of the babies' (n:8) serum 25(OH)D3 levels were deficient, 39,1 % (n:25) of the babies' were insufficient, 48,4 % (n:31) of the babies' were sufficient. At the beginning of the study the average of the babies' vitamin D level was 29,8ng/ml (±10,8). At the end of study, 25% (n:16) of the babies' serum 25(OH)D3 levels were deficient, 45,3% (n:29) of the babies' were insufficient, 29,7 % (n:19) of the babies' were sufficient. Most of the families failed to comply with our recommadition of using vitamin D (400units/daily). At the end of study the average vitamin D level of the babies were 26,5ng/ml (±10,3). None of the babies had 25(OH)D3 in intoxication level. Meaningful relationship between gender, the way of birth, birth weight, gestation week and vitamin D level has not found. When the factors which effect vitamin D level examined, at the end of study meaningful relationship only with vitamin D intake has been found. At the beginning of the study 55'5% of the babies' who had at least one wheezing, serum 25(OH)D3 levels were insufficient or deficient. Compared to the babies who did not have wheezing, the difference was statically meaningful (p:0,04). The 71,4 % of the babies' who had allergy, serum 25(OH)D3 levelswere insufficient or deficient but a statically meaningful relationship was not detected (p:0,08). At the beginning of the study the 52,4% of the babies who had at least one upper respiratory infection serum 25(OH)D3 levelswere insufficient or deficient. Statically meaningful relationship was not detected (p:0,43). The 55,1% of the babies' who had at least one lower respiratory infection, serum 25(OH)D3 levelswere insufficient or deficient. Statically meaningful relationship was not detected (p:0,43). The end of the study 81,1% of the babies' who had at least one wheezing, serum 25(OH)D3 levels were insufficient or deficient . That was statically meaningful (p:0,02). The 81,2% of the babies' who had allergy, serum 25(OH)D3 levelswere insufficient or deficient. That was statically slightly meaningful (p:0,052). The end of the study 70,4% of the babies who had at least one upper reparatory infection, serum 25(OH)D3 levels were insufficient or deficient. Statically meaningful relationship was not detected (p:0,62). The 76,2% of the babies' who had at least one lower respiratory infection, serum 25(OH)D3 levelswere insufficient or deficient but statically meaningful relationship was not detected (p:0,33) While a meaningful relationship between vitamin D intake and wheezing, infection was not found, at the end of the study slightly meaningful relationship between vitamin D intake and allergy was detected. Conclusion: At the end of this study, meaningful relationship between vitamin D and wheezing, slightly meaningful relationship with allergic diseases was detected. A meaningful relationship with infections was not found. Still, to be able to find out vitamin D's effect on allergy and wheezing, advanced studies which are supported by genetic examinations and more patients are needed.