Nöbet tutan hemşireler ile nöbet tutmayan hemşirelerin eeg'lerinin karşılaştırılması
The comparison of Electroensafalography (EEG) of nurses who are on duty and those who are not
  1. Tez No: 369832
  2. Yazar: TÜLAY ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET KAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyofizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Şen T. Nöbet tutan hemşireler ile nöbet tutmayan hemşirelerin Electroensafalografi (EEG)'lerinin karşılaştırılması, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Biyofizik anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Van, 2014. Bu çalışma Siirt devlet hastanesi EEG laboratuarında Nöbet tutan hemşireler ile nöbet tutmayan hemşirelerin EEG'lerinin alfa dalgaları karşılaştırılmasında nöbet vardiyası sonrasında uykuya dalma eğilimleri ve yaptıkları hatalar arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya alınan gönüllüler, her gurupta 15 kişi olacak şekilde iki gruba ayrılarak toplam 30 denek kullanılmıştır. Guruplar; A) Nöbet tutmayanlar (08-16) saatleri arasında çalışanlar. B) Nöbet tutanlar (16-08) saatler arasında çalışanlar. Nöbet tutan hemşirelerin nöbet öncesi ve nöbet sonrası EEG'leri ile nöbet tutmayanların EEG'leri çekilerek yorgunluk ve uykusuzluk sonucu ortaya çıkan EEG dalgaları değerlendirilmiştir. Siirt devlet hastanesi EEG laboratuarında uluslararası 10-20 sistemine göre çalışan Leonardo model EEG cihazı ve yüzeysel EEG longitudinalbipolar çekim yöntemiyle ve kayıt esnasında ana bar menüsünde 70µV Hassasiyet, 35Hz Alçak frekans filtresi, 50Hz Notchfilter, 35 Hz Yüksek frekans filtresi ile çekimler yapılmıştır. .Nöbet tutan hemşirelerin nöbet öncesi ve nöbet sonrası EEG'leri ile nöbet tutmayanların EEG'leri çekilerek yorgunluk ve uykusuzluk sonucu ortaya çıkan EEG dalgaları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sen T. The comparison of Electroensafalography (EEG) of nurses who are on duty and those who are not. Yuzuncu Yil University Health Sciences Institution Biophysics Department Master Thesis, Van, 2014. This study was conducted in Siirt Public Hospital EEG laboratory to compare the EEG recordings based upon alpha waves of nurses who are on duty and those who are not to find that if there was a correlation between their tendency to go to sleep and their faults after night shift. Thirty subjects participated in the study divided into two. Group A; those who are not on duty working between 08.00 a.m. and 4.00 p.m. Group B: those who are on duty working between 4.00 p.m. and 08.00 a.m. Pre-work and post-work EEG of on-duty nurses and those who are not on duty were recorded, and then EEG results were compared in terms of tiredness and sleeplessness. The EEG device of Siirt Public Hospital was a Leonardo model device running in accordance with 10-20 inters national system. The EEG recordings were taken through EEG longitudinal bipolar method and the device settings at the time of running were70µV sensibility, 35Hz low frequency filter, 50Hz notch filter, 35 Hz high frequency. Pre-work and post-work EEG waves of on-duty nurses and those who are not on duty were taken and the EEG results were assessed in terms of tiredness and sleeplessness.