Tekvandocuların psikolojik sağlamlık ve öz-anlayış düzeylerinin takım sporcularıyla karşılaştırılması
Comparison of psychological resilience and self-compassion levels of taekwondoers with team athletes
  1. Tez No: 369841
  2. Yazar: SERDAR BAYRAKDAROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHMAN KEPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu yüksek lisans tezinde tekvandocuların psikolojik sağlamlıkları ve öz-anlayış düzeylerinin cinsiyet, yaş, spor türlerine göre takım sporcularıyla karşılaştırılması amaçlanmıştır. Muğla, Çorum, Manisa ve Trabzon illerinden en az 5 yıldır bir spor dalıyla uğraşan yaş ortalaması 22,3965± 3,38213 olan toplam 343 sporcu (128 kadın ve 215 erkek; 140 tekvandocu ve 203 takım sporcusu), araştırmaya katılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla; Neff (2003b) tarafından geliştirilen, Türkçe güvenirlik ve geçerlik çalışması Deniz ve ark. (2008) tarafından yapılan Öz-Anlayış Ölçeği (ÖAÖ), Gürgan (2006) tarafından geliştirilen Yılmazlık Ölçeği (YÖ) ve katılımcıların bazı kişisel bilgilerine ulaşabilmek için araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde tanımlayıcı istatistiklere ait aritmetik ortalama (X), standart sapma (SS), frekans (N) ve yüzde (%), minimum ve maksimum değerleri verilmiştir. Bağımsız grup karşılaştırmaları Mann Whitney U testi ile yapılmıştır. İkiden fazla ve ilişkisiz grupların karşılaştırılmasında, nonparametrik NPar Tests Kruskal-Wallis Testi (bağımsız örneklem medyan testi) kullanılmıştır. Anlam düzeyi p0,05). Cinsiyet ve yaş değişkenlerine göre yapılan karşılaştırmalarda da farka rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Comparison of psychological resilience and self compassion levels of different branches athletes' in terms of sex, age, sports type was aimed in this master thesis. Totally volunteer 343 athletes from Muğla, Çorum, Manisa ve Trabzon (128 female and 215 male; 140 taekwondo and 203 team athletes), who engaged in a sports branch for at least 5 years, whose average age of the participants is 22,3965± 3,38213 participated in the sample of the study. Self Compassion Scale that was developed by Neff (2003b) and adapted to Turkish by deniz et al (2008), Psychological Resilience Scale developed by Gürgan (2006), and a Personal Information Form developed by the researcher of the study were used as data gathering materials. For analysing the data, descriptive statistics such as mean (X), standart deviation (SD), frekans (f) ve percentage (%), minimum and maximum were given. Parametric Mann Whitney-U for comparison of two different groups, NPar Tests Kruskal-Wallis Test (independent sample median test) kullanılmıştır for the different groups of more than two were used.