15-17 yaş grubu güreşçilerin fiziksel ve fizyolojik özelliklerinin spora sezonsal değişimleri
The seasonal changes depending on sport of the physical and physiological characteristics of the wrestlers aged 15-17
- Tez No: 138075
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM CİCİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
-105 ÖZET Bu araştırmanın amacı 15-17 yaş Grubu güreşçilerin fiziksel ve fizyolojik özelliklerinin spora bağlı sezonsal değişimlerini incelemektir. Araştırmaya Denizli ve Milas Güreş Eğitim Merkezlerinde kalan, düzenli antrenman yapan güreşçilerden 30 kişi deney grubu, Muğla Anadolu İmam Hatip Lisesinde okuyan öğrencilerden rastgele seçilmiş 14 kişi kontrol grubu olmak üzere toplam 44 kişi gönüllü olarak katılmıştır. Ölçümlerden elde edilen ham verilerin işlenmesinde SPSS 10 Paket programı kullanıldı. Deneklerin sezon boyunca yapılan 4 ölçüm sonuçları karşılaştırıldı. Deney ve Kontrol gruplarının 4 ölçüm ortalamaları arasındaki farklılık Varyans Analizi, farklılığın hangi gruptan kaynaklandığını bulmak için Tukey HSD Testi, Deney ve Kontrol gruplarının birbirleri arasındaki farklara bakmak için Mann Whitney-U Testi uygulandı. Değişkenler arasındaki farklılığın yorumunda anlamlılık düzeyi olarak 0.05 ve 0.01 seçildi.
Özet (Çeviri)
107- ABSTRACT The purpose of this study is to examine the seasonal changes depending on sport of the physical and physiological characteristics of the wrestlers aged 15-17. Totaly 44 voluntary students participated in this study. 30 of them, attending Denizli and Milas Wrestling Training Centers, are the experimantal group and 14 of them, randomly choosen Muğla Anadolu İmam- Hatip Lisesi students are control group. For statiscal analysis, the SPSS 10 packet program has been used. The four different results that were measured during the season were compared with each other. The analysis of varience has been used to define the difference between the four different measurement averages of the experimental and the control groups and Tukey HSD Test has been used to find out that which leads to this difference between the four measurments. And the Mann Whitney-U Test has been applied to define the differences between the Experimental and Control groups. The data obtained was analysed by using 0.05 and 0.01 significant levels.