Evre 1 endometrioid tip endometrium kanserinde polip kökenli gelişimin prognostik önemi var mıdır
Is there any prognostic significance of endometrioid type endometrial cancer originating from endometrial polyp
  1. Tez No: 369894
  2. Yazar: İREM ALYAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
ÖZET Endometrium kanseri gelişmiş ülkelerde en sık görülen jinekolojik kanserdir. Yaşam boyu endometrium kanserine yakalanma riski % 2,6'dır. Endometrium kanserinin ortalama görülme yaşı 62dir. Endometrium kanseri gelişimine sebep olan birçok risk faktörü bulunmaktadır, bu risk faktörlerinin büyük çoğunluğunu karşılanmamış östrojen varlığı ve karşılanmamış östrojenin artmasına sebep olan durumlar (Endometrial hiperplazi, polikistik over sendromu, obezite, nulliparite, infertilite, erken menarş-geç menapoz, menapozda östrojen tedavisinin progesteronsuz kullanımı ) oluşturur. Diyabet, hipertansiyon ve hipotroidi gibi medikal durumların da endometrium kanseri ile birlikteliği gösterilmiştir Endometrium kanseri cerrahi olarak evrelendirilmektedir. Endometrium kanseri tanısı alan hastaların %70-80 'i tanı esnasında evre 1 dir. Evre 3 ve evre 4 kanser, ileri evre endometrium kanseri olarak isimlendirilir. Evre 1 endometrium kanserinde 5 yıllık sağkalım %90ların üzerindedir. Endometrial polip premenepozal ve postmenopazal dönemde görülebilir. Endometrial poliplerin polipektomi yapılarak değerlendirildiği meta-analizde ,poliplerin %3,57 sinde malignite izlenmiştir Bu çalışmada 2007-2013 yılları arasında merkezimizde primer cerrahisi yapılan FIGO 2009 evreleme sistemine göre erken evre (evre Ia ve Ib) 318 endometrioid tip endometrium kanserli hasta değerlendirildi. Evre 1 endometrioid tip endometrium kanserinin polip içerisinde gelişmesinin prognostik önemi ve endometrium kanseri genel sağkalım - hastalıksız sağkalıma etkisi araştırıldı. Hastalıksız sağ kalım ve genel sağ kalıma yönelik yapılan analizler sonucunda endometrial polip içerisinde gelişen evre I endometrioid tip endometrium kanserli hastalar, endometrial yüzeyden gelişen kansere sahip hastalara göre daha az hastalıksız sağkalım ve genel sağkalıma sahip oldukları görüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Endometrial cancer is the most common gynecologic malignancy in developed countries. Type I endometrial cancer, characterized by endometrioid type adenocarcinoma unmet estrogen plays an important role in the formation and progression of disease, Type II endometrial adenocarcinoma, the prototype of which is uterine serous. The first approach for the treatment of endometrial cancer is surgery. Endometrial polyps are detected in premenopausal and postmenopausal women. The overall prevalence of endometrial neoplasia within polyps is%3,57. In this study; total 318 stage I endometrioid type endometrial cancer patients were evaluated and had surgical staging procedures (tah+bso) ,final surgery (2007-2013). Specimens were egzamined by special pathologist. Of these 318 patients, 39(%12) originate from polyps (group 1) the remainder directly endometrium (group 2) Median follow up from date of surgical staging was 33( 2-84 ) months. PFS and overall survival evaluated according to tumor origin. PFS and survival analyses by using SPSS v.17 Median age of patients was 58,31(32-89) .Median age for both groups the same. The PFS in group I was 94,9% and group II 99,6% and OSS in group I 94,9 % ,group II 99,6% respectively.(PFS p:0,004, OSS p: p:0,002) In the first group both PFS and OSS lower than group two, so polyp related endometrioid type endometrial cancer worse prognostic factor.