Kuvars fiber postlarda farklı kor materyallerinin koronal mikrosızıntıya ve dişlerin kırılma dayanımına etkisi
The effect of different composite core materials on the coronal microleakage and fracture resistance of the quartz fiber posts
  1. Tez No: 369906
  2. Yazar: ÖZLEM KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU SARAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu in vitro çalışmada kuvars fiber ile güçlendirilmiş post ile beş farklı kompozit kor materyali kullanılarak hazırlanan post-kor restorasyonlarında, çift akslı çiğneme simülatörü ile termomekanik yaşlandırma işleminin ardından diş ve kor materyali arasındaki mikrosızıntıya ve dişlerin kırılma dayanımına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır.Çalışmada 150 adet tek kanallı, periodontal veya ortodontik nedenlerle çekilmiş küçük azı dişleri kullanıldı. Dişlerin kronları mine-sement sınırının 2 mm koronalinden ayırıldıktan sonra kanal tedavileri yapıldı ve örnekler bir hafta süre distile su içerisinde bekletildi. Bir hafta sonra post yuvaları kullanılan kuvars fiber posta ait driller ile 10 mm derinliğinde ve 1.5 mm kalınlığında olacak şekilde hazırlandı. Postlar self adeziv rezin simanla simante edildikten sonra örnekler rastlantısal olarak 30'ar dişten oluşan 5 deney grubuna ayrıldı. Her bir gruba farklı kor materyali (Ti-Core, Silorane, CeramX, Quixfill, Light-Core) 4 mm yüksekliğinde olacak şekilde üretici firma önerileri doğrultusunda uygulandı ve her bir grup üç alt gruba ayrıldı. Bu alt gruplardan kontrol grubuna herhangi bir işlem uygulanmazken, deney gruplarına 250.000 ve 1.200.000 devir termomekanik yaşlandırma işlemi uygulandı. Termomekanik yaşlandırma işleminin ardından bütün örnekler mikrosızıntı deneyi için talyum-201 klorid solüsyonunda 24 saat bekletildi. Ardından mikrosızıntı değerleri gama kamera kullanılarak tespit edildi. Daha sonra örneklere kırılma dayanımlarının test edilmesi için baskı testi uygulandı. Elde edilen veriler Kruskal-Wallis Varyans analizi ve Mann-Whitney U testi kullanılarak istatiksel olarak değerlendirildi (?=0.05).Çalışmanın sonucunda farklı kompozit kor materyallerinin ve termomekanik yaşlandırma işleminin mikrosızıntı ve kırılma dayanımı üzerinde etkili olduğu tespit edildi. Mikrosızıntı açısından değerlendirildiğinde en düşük mikrosızıntı değeri Silorane kompozit rezin ile, en yüksek mikrosızıntı değerleri CeramX kompozit rezin ile elde edildi. En yüksek kırılma dayanımı değerleri Silorane kompozit rezin ile elde edildi. Termomekanik yaşlandırma uygulanan gruplar arasında fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this in vitro study is to evaluate the effect of 5 different composite resin core materials on the coronal microleakage and fracture strength of the quartz fiber posts and teeth after thermomechanical aging by using dual axis chewing simulator.150 premolar teeth which, had one root canal and extracted for periodontal or orthodontic reasons was used in this study. After the crowns were removed at the 2 mm coronally from cemento-enamel junction, root canal treatments were made. Then specimens were immersed in distilled water for 1 week. After 1 week, posts spaces were prepared to a depth of 10 mm and to a width of 1.5 mm with special preparation drills supplied with quartz fiber post system. All posts were cemented with self adhesive resin luting agent then the roots were divided randomly into 5 groups of 30 teeth each. Five different composite core build up materials (Ticore, Silorane, Ceramx, Quixfill, Lightcore) were constructed in height of 4 mm by following manufacturer?s instructions. Then all groups were divided into 3 subgroups. While control groups had no thermomechanical aging treatment, experimental groups were subjected to 250.000 and 1.200.000 cycle thermomechanical aging tests. After that all specimens were immersed in the radiotracer solution (thalium-201 chloride) for 24 hours. Subsequently microleakage values were measured by using gamma camera technique. Then comprehension test was conducted to analyze fracture strength of the same speciemens. The data were analyzed with Kruskal-Wallis Variance and Mann-Whitney U tests (?=0.05).The result of this study indicated that, different composites have shown different microleakage values and fracture strength. In terms of microleakage of the groups; the lowest microleakage values were obtained by Silorane groups, the highest microleakage were obtained by CeramX groups. In terms of fracture strength of groups; the highest fracture strengths were obtained by Silorane groups. Statistically significant difference were not found between experimental groups.