Tip 2 diyabetli hastalarda cerrahisiz periodontal tedaviye ek olarak yapılan diyod lazer dekontaminasyon uygulamasının periodontal parametreler üzerine etkisi
Effects of diode laser decontamination as an adjunct to non-surgical periodontal treatment on the periodontal parameters in type 2 diabetes mellitus patients
- Tez No: 369929
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA HAKKI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
- Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışma tip 2 Diabetes Mellitus'u olan kronik periodontitis hastalarında, cerrahisiz periodontal tedaviye ileve olarak diyod lazerin, klinik periodontal parametreler, dişeti oluğu sıvısı interlökin (IL)-1β, IL-6, IL-8, ICAM and VCAM, salya IL-1β ve metabolik kontrol (HbA1c) üzerine etkisinin incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Otuzu iyi kontrollü (Glikolize Hemoglobin 5.7% ≤ [HbA1c] ≤6.7 %) ve 30'u kötü kontrollü (6.8% ≤ [HbA1c] ≤8 %) tip 2 diyabetik kronik periodontitis hastası değerlendirildi. İyi kontrollü (İK) ve kötü kontrollü (KK) tip 2 diyabetik kronik periodontitis hastası bireyler kendi içerisinde 15'er kişilik rastgele 2 gruba ayrıldı. Klinik periodontal parametreler, DOS ve salya örneklemesi başlangıçta ve tedaviden sonra 1. ve 3. ayda yapıldı. HbA1c seviyelerini değerlendirmek amacı ile başlangıçta ve tedaviden sonra 3. ayda kan örnekleri alındı. Dişeti oluğu sıvısı IL-1β, IL-6, IL-8, ICAM, VCAM total miktarları ve salya IL-1β seviyeleri ELISA ile değerlendirildi. Bulgular: Tüm tedavi gruplarında tedavi sonrasında klinik ve biyokimyasal parametrelerde olumlu sonuçlar elde edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was designed to explore the effect of diode laser (DL) as an adjunct to nonsurgical treatment on clinical parameters, the levels of interleukin (IL)-1β, IL-6, IL-8, ICAM and VCAM in gingival crevicular fluid (GCF), IL-1β in saliva and metabolic control (HbA1c) in chronic periodontitis patients with type 2 diabetes mellitus (DM2). Material and Methods: Thirty well-controlled (glycated hemoglobin 5.7% ≤ [HbA1c] ≤ 6.7%) and 30 poorly controlled (6.8% ≤ [HbA1c] ≤ 8%) patients with DM2 and chronic periodontitis (CP) were enrolled.Well-controlled (W-DM) and poorly controlled (P-DM) patients with CP were randomly assigned in two groups to receive SRP alone (SRP, n=15) or SRP followed by diode laser application (SRP+DL, n=15).Clinical periodontal parameters, saliva and GCF sampling were assessed at baseline, 1 and 3 months after periodontal treatment. Blood samples were taken to evaluate HbA1c levels at baseline and 3 months post-therapy. Total amounts of IL-1β, IL-6, IL-8, ICAM and VCAM in the GCF and IL-1β in saliva were analysed by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA). Results: W-DM and P-DM subjects responded well after therapy,showing significant improvements in clinical and biochemical parameters.