Diabetik periodontitisli hastaların cerrahisiz periodontal tedavisinde melatoninin konak modülatör etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the host modulatory effectiveness of melatonin in the non-surgical periodontal treatment on patients with diabetic periodontitis
- Tez No: 786293
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ KÖSE
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Klinik çalışmamızın amacı, diabetik periodontitisli hastalarda cerrahisiz periodontal tedavi(CPT)'ye ek olarak verilen sistemik melatoninin etkinliğini klinik ve biyokimyasal parametreler ile kapsamlı bir şekilde ortaya koymaktır. Materyal ve Metot: Randomize kontrollü, çift-kör olarak planan çalışmaya 55 tip2 diabetli(DM) periodontitis hastası dahil edildi. Gruplar taCPT(27 kişi) ve taCPT-mel(28 kişi) olmak üzere randomize bir şekilde ikiye bölündü. Tüm hastaların CPT'si tüm ağız diş yüzey temizliği(taDYT) ve tüm ağız kök yüzey düzeltmesi(taKYD) protokolüne göre 24 saat içinde tamamlandı. CPT'ye başlamadan(T0) klinik parametrelerde gingival indeks(Gİ), plak indeksi(Pİ), sondalamada kanama indeksi(SK), sondalanan cep derinliği indeksi(SCD) ve klinik ataşman seviyesi(KAS) indeksi kaydedildi. Yanı sıra, hastalardan dişeti oluğu sıvısı(DOS) ve venöz kan örnekleri alındı. taCPT-mel grubundaki hastalara taCPT grubundan farklı olarak , taDYT ve taKYD işleminden hemen sonra 30 gün boyunca uyku vaktinde 2 tablet şeklinde alınması için 3mg'lık melatonin tablet verildi. taCPT grubuna herhangi bir takviye verilmedi. Periodontal tedavi ardından 3.(T1) ve 6.aylardaki(T2) kontrol seanslarında klinik indeksler, DOS ve venöz kan örnekleri tekrar alındı. DOS örneklerinden matriks metalloproteinaz-8(MMP-8), reseptör aktivatör nükleer faktör kappa-B ligand(RANKL), osteoprotegerin(OPG); venöz kandan elde edilen serum örneklerinden ise interlökin-1beta(IL-1ß) belirteç olarak incelendi. Gruplar arası karşılaştırmalarda Mann Whitney U testi ve zamana bağlı grup içi değişimlerin analizi için Friedman, Wilxocon testleri ve Bonferroni düzeltmesi kullanıldı. Tüm veriler açısından ve her bir grup için korelasyon analizleri Spearmen korelasyon testi ile gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The main purpose of this clinical study is to comprehensively demonstrate the effectiveness of systemic melatonin given in addition to non-surgical periodontal therapy (NSPT) in diabetic periodontitis patients with clinical and biochemical parameters. Material and method: 55 type2 diabetic periodontitis patients were included of this randomised-controlled, double-blind study. Patients were randomise allocated in two groups: fmNSPT and fmNSPT-mel. NSPT for all patients was performed with full mouth scaling and root planning(fmSRP) procedure, time with 24 hour. Before the beginning of NSPT, clinic parameters[gingival index(GI), plaque index(PI), bleeding on probing(BOP), probing depth(PD) and clinical atachment level(CAL)] were recorded, plus, gingival crevicular fluid(GCF)and venous blood samples were collected from the patients. Unlike the fmNSPT group, patients in fmNSPT-mel group were given 3mg melatonin tablets to be taken by the patients as two tablets at bedtime for 30 days immediately after the fmSRP procedure. The fmNSPT group was not given any supplements. After the periodontal treatment, clinical periodontal indexes were recorded, GCF and venous blood were collected again in the control sessions at the 3rd (T1) and 6th months (T2). Matrix metalloproteinase-8(MMP-8), receptor activator of nücleer factor kappa-B ligand(RANKL) and osteoprotegrin(OPG) in GCF and interleukin-1beta(IL-1ß) in serum samples producing from the venous bloood were assessed as a biochemical markers. Mann Whitney U test was used for comparing intergrouply and Friedman, Wilxocon test used for analyzing time-dependent intragroup changes and Bonferroni correction was used. Correlation analyzes for all the data and for each group were performed Spearmen's correlation test.