In vitro evaluation of different matrix metalloproteinase enzyme inhibitors usage effects on the bond strength obtained in universal bonding applications
Farklı MMP inhibitör kullanımlarının universal bonding uygulamalarında elde edilen bağlanma dayanımı üzerine etkilerinin in vitro değerlendirilmesi
  1. Tez No: 886973
  2. Yazar: TUĞBA İLALAN BAHRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KAĞAN GÖKÇE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı Matriks Metalloproteinaz (MMP) enzim inhibitörleri kullanılmasının, etch and rinse modda uygulanan adeziv sistemlerin kısa ve uzun dönem sonrasındaki mikrogerilim bağlanma dayanımının etkilerini karşılaştırılmalı olarak değerlendirmektir. Bu in vitro çalışmada, 63 adet çürüksüz, sağlam üçüncü molar insan dişi kullanıldı. Dişler kullanılacak adeziv sisteme (Adper Single Bond 2-ASB2, G-Premio Bond Universal-GPB, G2-Bond Universal-G2B) göre rastgele üç gruba ayrıldı. Oluşturulan gruplar kontrol grubu ve iki MMP inhibitör grubu (CHX ve PA) olmak üzere üç alt gruba ayrıldı. Standardize edilmiş düz dentin yüzeyleri hazırlandıktan sonra MMP enzim inhibitörleri asit uygulasından sonra 60 saniye uygulanıp, adeziv sistemler üretici firma talimatlarına göre etch and rinse olarak uygulandı. Kontrol grupları da MMP enzim inhibitörü uygulanmadan aynı şekilde hazırlandı. Sonrasında kompozit restorasyonları tamamlanıp mikrogerilim bağlanma dayanımı testi (μTBS) için 1 mm2'lik kompozit rezin-dentin çubukları elde edildi. Her bir dişten elde edilen çubuklar eşit olacak şekilde yarısı 24 saat distile suda bekletildikten sonra diğer yarısı 10,000 termosiklusta yaşlandırıldıktan sonra değerlendirilmek üzere iki gruba ayrıldı. Hazırlanan çubuklar μTBS açısından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of using different Matrix Metalloproteinase (MMP) enzyme inhibitors on the microtensile bond strength of adhesive systems applied in etch and rinse mode in both short and long term. In this in vitro study, 63 caries-free, sound third molar human teeth were used. The teeth were randomly divided into three groups according to the adhesive system to be used (Adper Single Bond 2-ASB2, G-Premio Bond Universal-GPB, G2-Bond Universal-G2B). The created groups were further divided into three subgroups: control group and two MMP inhibitor groups (CHX and PA). Standardized flat dentin surfaces were prepared, and MMP enzyme inhibitors were applied for 60 seconds after acid etching, followed by the application of adhesive systems in etch and rinse mode according to the manufacturer's instructions. Control groups were prepared in the same way without MMP enzyme inhibitor application. Subsequently, composite restorations were completed, and 1 mm2 composite resin-dentin sticks were obtained for microtensile bond strength (μTBS) testing. The sticks obtained from each tooth were divided into two groups for evaluation: half were stored in distilled water for 24 hours, and the other half were subjected to 10,000 thermocycles before evaluation. The prepared sticks were evaluated for μTBS. Statistically significant differences were observed in the mean bond strength between adhesive systems used without any MMP enzyme inhibitor in both short and long-term evaluations (p0.05).