Sağlık profesyonellerinin ötanazi hakkındaki düşünceleri
Opinions of health professionals about euthanasia
  1. Tez No: 369937
  2. Yazar: AYDAN AKKURT YALÇINTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAKBULE BATMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma İstanbul ili Anadolu yakasında bulunan bir psikiyatri hastanesi ve iki poliklinikte görev yapan sağlık profesyonellerinin(doktor, hemşire, psikolog) ötanazi hakkındaki düşüncelerinin belirlenmesi amacı ile planlandı ve gerçekleştirildi.Araştırmanın evrenini İstanbul ili Anadolu yakasında bulunan bir psikiyatri hastanesi ve iki poliklinikte görev yapan 103 sağlık profesyoneli (37 doktor, 31 hemşire ve 35 psikolog) oluşturdu.Örneklem seçimine gidilmeyip evrenin tümüne ulaşılmak hedeflendi. Araştırmanın örneklemini araştırma kriterlerine uyan 77 sağlık profesyoneli oluşturdu. Araştırmanın verileri; araştırmacı tarafından geliştirilen '' Anket formu'' ve ''Ötenazi Tutum Ölçeği'' ile toplandı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel tekniklerinden sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma kullanıldı. Ayrıca niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki grup arasındaki farkı man whitney-u, ikiden fazla grup durumunda parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında kruskall whallis testi ve farklılığa neden olan grubun tespitinde man whitney-u testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Opinions Of Health Professionals About Euthanasia This research has been planned and studied to specify medical personnels(doctor, nurse, psychologist)'s thoughts about euthanasia who are working at a psychiatry and two polyclinics in Istanbul Asia.Research populationconsists of 103 medical personnels (37 doctors, 31 nurses and 35 psycologist) who are working at a psychiatry and two polyclinics in Istanbul Asia.Reaching the whole population has been aimed instead of choosing a samplepart of the population. The sample consists of 77 medical personnels who fulfil the criteria. The study data has been collected via“Survey Form”and“Euthanasia Attitude Scale”created by the researcher.