Hemşirelerin öfke düzeyi ve verimliliğe ilişkin tutumlarının incelenmesi
Examine attitudes towards productivity with trait anger level of nurses
  1. Tez No: 369938
  2. Yazar: AYLİN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAKBULE BATMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı, hemşirelerin öfke düzeyi ile verimliliğe yönelik tutumlarını incelemektir. Çalışma tanımlayıcı tasarımda gerçekleştirildi. Araştırmanın evreni, İstanbul Avrupa kıtasında yer alan bir üniversite hastanesinde çalışan hemşirelerden oluştu. Çalışmaya, 107 hemşire katıldı. Araştırmaya başlamadan önce kurumdan yazılı, hemşirelerden sözlü bilgilendirilmiş onam alındı. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarz Ölçeği”ve“Verimliliğe İlişkin Tutum Ölçeği”ile elde edildi. Elde edilen veriler SPSS 21.0 paket programında analiz edildi. Hastanede çalışan hemşirelerin sürekli öfke düzeyi puan ortalaması 21,047 ± 5,294 olarak saptandı. Ayrıca, öfke tarzı ölçeğinin öfke içte alt boyutunun puan ortalamasının 18,421 ± 4,690, öfke dışa alt boyutunun puan ortalamasının 15,393 ± 5,039, öfke kontrol alt boyutunun puan ortalamasının 22,860 ± 4,679 olduğu görüldü. Hemşirelerin, Verimliliğe İlişkin Tutum Ölçeği'nden aldıkları toplam puan ortalamasının orta düzeyde olduğu (68,991 ± 7,593), ölçek alt boyut puanlarından ise“Mesleğe Bağlılık”(76,893 ± 10,705) alt boyutunda en yüksek, buna karşın“Ödüllendirme”(44,766 ± 15,712) alt boyutunda da en düşük puan ortalamasına sahip olduğu bulundu. Hemşirelerin sürekli öfke ve öfke ifadesi ile verimliliğe yönelik tutumları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine attitudes towards productivity with trait anger level of nurses. The study was descriptive in design. The environment of the research includes all nurses working in one university hospital on the European side of Istanbul. 107 of them participated in the study. Prior to the initiation of the study, related permissions were taken from the institution, and verbal informed consents were obtained from the nurses. The scales used in the study were“Personal Information Form”,“Trait Anger and Anger Expression Scales”, and“Attitude on Productivity Scale”. The data gathered were analyzed in the program of SPSS 21.0. The mean value of the trait anger level of nurses working in hospital was 21,047 ± 5,294. Also it was seen that the mean value of the anger in subscale was 18,421 ± 4,690, the mean value of the anger out subscale was 15,393 ± 5,039, and the mean value of the anger control subscale was 22,860 ± 4,679. The average score of nurses' attitudes towards productivity was at a medium level (68,991 ± 7,593), the subdimension of“dedication to job”was (76,893 ± 10,705) the highest, while the subdimension of“working condition”(44,766 ± 15,712) was the lowest ones. Statistically significant correlations were found between trait anger and anger expression style with attitudes towards productivity among nurses.