Pediatrik behçet hastalığı tanılı olguların romatolojik ve kardiyovasküler değerlendirmesi
Rhematologic and cardiovascular evaluation of pediatric behçet's disease diagnosis
  1. Tez No: 793389
  2. Yazar: İLYAS BİNGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HELEN BORNAUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Behçet hastalığı (BH), birden fazla sistemi etkilemesinden dolayı çok sayıda ve farklı semptomlarla karşımıza çıkabilir. Bu hastalık farklı boyutlarda ve herhangi bir tipte (arteriyel, venöz) damar tutulumu ile seyreden primer değişken damar vasküliti olarak sınıflandırılmıştır. Çalışmamızda çocukluk çağı BH'nin kardiyak ve vasküler tutulum yönünden değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada yetişkin BH'deki bulguların çocukluk çağı hastalardaki mevcudiyetinin erken tanınması ve bu konuda gerekli önlemler ve tedavilerin düzenlenmesi planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza hasta grubu olarak,“Behçet Hastalığı için Uluslararası Çalışma Grubu”tarafından tanımlanan 2015 yılındaki Pediyatrik kriterlere (International classifications criteria for Behçet's disease - Paediatric criteria for BD 2015) göre BH tanısı almış 29 hasta alındı. Kontrol grubu olarak kardiyovasküler tutuluma sebep olabilecek ek hastalığı bulunmayan ve demografik özellikleri hasta grubu ile benzer olan 29 sağlıklı birey çalışmaya alındı. Hasta ve kontrol grubunun Konvasiyonel doppler ve Pulsed Wave Doppler ekokardiyografik yardımı ile kardiyak yapısal ve fonksiyonel belirteçler ölçüldü ve karşılaştırıldı. Hasta ve kontrol grubunun elektrokardiyografileri (EKG) çekildi. Ritim değerlendirildi. PR mesafesi, QRS ve QTc süreleri ölçüldü. Ultrason yardımı ile karotis intima-media kalınlığı (CIMT) ölçülerek kayıt altına alındı. Videokapilleroskopi yardımı ile hasta grubunun başparmak dışı diğer el parmak kapilleri görüntülendi ve morfolojik değişiklikler kayıt edildi. Bulgular: Hasta ve kontrol grubu demografik ve klinik ve özellikler açısından benzer bulundu. Hasta grubunda nabız /dakika sayısı, sistolik tansiyon değeri ve vücut kitle indeksleri kontrol grubuna göre anlamlı yüksek bulundu fakat klinik olarak anlamlı kabul edilmedi. Hastaların konvansiyonel ekokardiyografi değerlerinden mitral A değerinin ise kontrol grubundan anlamlı olarak yüksek olduğu görüldü (p=0,023). Hastaların mitral IVRT ve sol ventrikül LV MPI değerleri, kontrol grubundan anlamlı olarak yüksekti (sırasıyla p=0,002, p=0,007).
Özet (Çeviri)
RHEMATOLOGIC AND CARDIOVASCULAR EVALUATION OF PEDIATRIC BEHÇET'S DISEASE DIAGNOSIS Objective: Behçet's disease (BD) may present with many and different symptoms because it affects more than one system. This disease is classified as primary variable vascular vasculitis with vascular involvement of different sizes and any type (arterial, venous). In our study, we aimed to evaluate childhood BD in terms of cardiac and vascular involvement. In this study, it was planned to recognize the presence of findings in adult BD in childhood patients and to regulate the necessary precautions and treatments in this regard. Materials and Methods: As the patient group in our study, 29 patients who were diagnosed with BD according to the 2015 Pediatric criteria (International classifications criteria for Behçet's disease - Paediatric criteria for BD 2015) defined by the“International Study Group for Behçet's Disease”were included. As the control group, 29 healthy individuals who did not have any additional disease that could cause cardiovascular involvement and whose demographic characteristics were similar to the patient group were included in the study. Cardiac structural and functional markers were measured and compared with Conventional Doppler and Pulsed Wave Doppler echocardiographic aid of the patient and control groups. Electrocardiographs (ECG) of the patient and control groups were taken. Rhythm was evaluated. PR distance, QRS and QTc times were measured. Carotid intima-media thickness (CIMT) was measured and recorded with the help of ultrasound. With the help of videocapillaroscopy, other hand finger capillaries of the patient group were visualized and morphological changes were recorded. Results: The patient and control groups were similar in terms of demographics and clinical features. Pulse/minute, systolic blood pressure and body mass indexes were found to be significantly higher in the patient group compared to the control group, but they were not considered clinically significant. Mitral A value, which is one of the conventional echocardiographic values of the patients, was found to be significantly higher than the control group (p=0.023). Mitral IVRT and left ventricular LV MPI values of the patients were significantly higher than the control group (p=0.002, p=0.007, respectively).