Behçet hastalarında tırnak yatağı kapilleroskopi bulgularının hastalığın seyri ile ilişkisi
The relationship between nailfold capillaroscopy findings in behçet's patients and course of the disease
  1. Tez No: 536138
  2. Yazar: RECEP YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY KINIKLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Behçet hastalığı; etiyolojisi tam olarak bilinmeyen, her çapta ven ve arteri etkileyebilen, kronik, tekrarlayıcı, sistemik bir vaskülittir. Özellikle küçük damar tutulumu hastalığın patolojik bulgularının çoğundan sorumludur. Bu küçük damarların mimarisini, sayısal ve yapısal birtakım özelliklerini in vivo ortamda değerlendirmek için ucuz, ağrısız, tekrarlanabilir, girişimsel olmayan değerli bir yöntem olan kapilleroskopiden faydalanılır. Romatolojide özellikle Raynaud sendromu, skleroderma, dermatomiyozit, miks bağ doku hastalığı ve diğer bazı bağ doku hastalıklarında kullanım alanı bulan kapilleroskopinin Behçet hastalığında sınırlı sayıda çalışması bulunmaktadır. Bu çalışmada Behçet hastalarının tırnak yatağı kapilleroskopi bulgularını sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırarak aralarındaki ilişkiyi sorgulamayı, kapilleroskopik bulguların Behçet hastalığı alt tipi, aktivitesi ve diğer özellikleriyle olan ilişkisini göstermeyi amaçladık. Bu çalışmaya Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı /Romatoloji Bilim Dalı Polikliniği ve Multidisipliner Behçet Hastalığı Tanı ve Tedavi Ünitesi'ne Mart 2017–Şubat 2018 arasında başvuran ve Uluslararası Behçet Hastalığı Çalışma Grubu tanı kriterlerine göre Behçet Hastalığı tanısı alan 153 gönüllü hasta ve çeşitli yerlerden rastgele seçilmiş araştırmaya engel herhangi bir hastalığı bulunmayan 165 gönüllü sağlıklı kişi alındı. Skleroderma, sistemik lupus eritematozus, diğer tip vaskülit, dermatomiyozit, Sjögren sendromu, antifosfolipid sendromu, miks konnektif doku hastalığı, hipertiroidi, diyabet mellitus, hipertansiyon, kronik böbrek hastalığı, gebelik, malignite ve Raynaud fenomenine sahip olanlar çalışmaya alınmadı. Behçet hastası grubunda sosyodemografik veriler, hastalığın klinik özellikleri, sigara, ilaç kullanımı, VKİ kayıt altına alındı. BDCAF ve BSAS skorlama sistemleriyle hastalık aktivitesi değerlendirildi. Sağlıklı kontrol grubunda yaş, cinsiyet, meslek, kullandığı ilaçlar, ek hastalık varlığı, sigara hikayesi, VKİ sorgulandı. Çalışmaya katılan Behçet hastaları ve sağlıklı kontrol grubunun her iki elinin 2.-5. parmaklarının kapilleroskopik bulguları değerlendirmeye alındı. Elde edilen kapilleroskopik bulgular bu konuda deneyimli iki farklı uzman tarafından değerlendirildi. Çalışmamıza 153 Behçet hastası ve 165 sağlıklı birey dahil edildi. Behçet hastalarında yaş ortalaması 41,2 ± 11,4 yıl, hastalık süresi 12.1 ± 9.2 yıl olarak saptandı. Hastaların % 41.2'si (63/153) erkekti. İstatistiksel olarak iki grup arasında yaş ve cinsiyet açısından anlamlı farklılık yoktu (sırasıyla p=0.189 ve p=0.585). Behçet hastaları ile sağlıklı grubun kapilleroskopi bulguları kalitatif ve kantitatif olarak değerlendirildi. Kapiller dansite, kapiller görünürlük, anevrizma, tortioze kapiller, dev kapiller ve avasküler alan varlığı açısından kalitatif olarak yapılan değerlendirmede Behçet hastaları ve sağlıklı gönüllüler arasında fark yoktu (p değeri sırasıyla 0,610, 0.147, 0.481, 0.057, 0.514 ve 0.110).
Özet (Çeviri)
Behçet's disease is a chronic, recurrent and systemic vasculitis that may affect veins and arteries at all diameters, and its etiology is not completely known. Especially small vessel involvement is responsible for most of its pathological signs. Capillaroscopy, which is an inexpensive, painless, repeatable and non-invasive valuable method, is utilized for in vivo assessment of the architecture and a set of qualitative and quantitative characteristics of these small vessels. There is a limited number of studies on Behçet disease that investigated capillaroscopy, which has an area of usage in Rheumatology, especially in connection to Raynaud syndrome, scleroderma, dermatomyositis, mixed connective tissue disease and some other connective tissue diseases. In this study, we aimed to compare the nailfold capillaroscopy findings of Behçet's patients to a healthy control group and examine the relationships, as well as revealing the relationships with the sub-type, activity and other characteristics of Behçet's disease. This study included 153 volunteer patients who visited the Department of Internal Medicine/Rheumatology Polyclinic and Multidisciplinary Behçet's Disease Diagnosis and Treatment Unit at the Faculty of Medicine at Ankara University between March 2017 and February 2018 and were diagnosed with Behçet's disease based on the diagnostic criteria of the International Study Group for Behçet's Disease, and 165 healthy volunteers who were randomly selected from different departments and did not have any disease that would obstruct the research. The study excluded individuals who had scleroderma, systemic lupus erythematosus, other type of vasculitis, dermatomyositis, Sjögren syndrome, antiphospholipid syndrome, mixed connective tissue disease, hyperthyroidism, diabetes mellitus, hypertension, chronic kidney disease, pregnancy, malignity or Raynaud syndrome. Sociodemographic data, clinical characteristics, smoking, medication and body mass index information were recorded in the Behçet's disease group. Disease activity was assessed by the BDCAF and BSAS scoring systems. Age, sex, occupation, medication, presence of another disease, smoking history and body mass index were asked of the healthy control group. The capillaroscopic findings of the 2nd-5th fingers of both hands of the participants in the Behçet's patient and control groups were included in the analysis. The capillaroscopic findings that were obtained were analyzed by two different experts who are experienced in this topic. Our study included 153 Behçet's patients and 165 healthy individuals. The mean age of the Behçet's patients was 41.2 ± 11.4 years, while their mean duration of disease was 12.1 ± 9.2 years. 41.2% of the patients (63/153) were male. There was no statistically significant difference between the two groups in terms of age or sex (respectively p=0.189 and p=0.585). The capillaroscopic findings of the Behçet's patients and the healthy group were qualitatively and quantitatively analyzed. There was no difference between the Behçet's patients and healthy volunteers in the qualitative analysis on capillary density, capillary visibility, aneurism, capillary tortuosity, capillary enlargement and presence of avascular areas (p values respectively: 0.610, 0.147, 0.481, 0.057, 0.514 and 0.110).