Embriyonun endometriuma implantasyon mediatörlerinin ve inflamatuar hücrelerin ürünlerinin tekrarlayan düşük yapan kadınlardaki rolü
Role of inflamatory mediators at implantation in cells of patients with recurrent miscarriage
- Tez No: 369970
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMET TOPUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
GİRİŞ: 20. Gebelik haftasından önce gebeliğin sonlanması veya 500 gramdan küçük fetusun doğumuna düşük denir. Tekrarlayan düşük birçok kaynakta aynı eşlerden olan ardı ardına üç düşük yapmak olarak tanımlanır. Fakat çoğu klinikte ardı ardına iki düşük yapan kadınlar araştırmaya başlanmaktadır. Tekrarlayan düşüklerin sebepleri: idiyopatik nedenler, immünolojik nedenler, anatomik anomaliler, endokrin problemler enfeksiyonlar ve diğer nadir sebeplerdir. Olguların yaklaşık yarısında ise neden bulunamamaktadır. GEREÇ -YÖNTEM: Çalışmamızın amacı tekrarlayan düşük etiyolojisinde karanlıkta kalan nedenleri azaltmak ve spesifik nedenlere yönelik tedaviler geliştirilebilinmesine katkıda bulunmaktır. Çalışmamıza İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları polikliniğine mayıs 2012- nisan 2013 tarihleri arasında baş vuran ve kriterlere uyan 21 tane hasta ve 19 tane kontrol grubu kişi alındı. Bilinen tüm tekrarlayan düşük nedenleri dışlandı. Hasta ve kontrol grubundan adetlerinin 19.-23. Günleri arasında işlem yapılmasını kabul ettiklerine dair aydınlatılmış onamları alındı ve pipelle ile endometrial örnekleme ile aynı günde serum örnekleri alındı. Materyaller çalışılacağı güne kadar – 20 ° C de saklandı. Çalışmada Human IL 12(p70) platinum, assay Maxhuman interferon gama ELİSA kit, Human sICAMplatinum ELISA, Human LIF ELISA kit, Human MIF ELISA kit, Human IL 18 ELISA kit 'ler kullanılarak hazırlanma koşullarına her kit için ayrı ayrı uyularak PERKIN ELMER MULTI LABEL COUNTER VICTOR 3 aleti kullanılarak çalışıldı. SONUÇ: Tekrarlayan düşük gurubu ile kontrol grubu hastalarının serum ve dokularının karşılaştırılmasında IL 12, IL-18 düzeyleri tekrarlayan düşük gurubunda kontrol grubuna göre endometrial dokuda ve serumda istatistiksel anlamlı yüksek olarak bulundu(p0.05). TARTIŞMA: Bu sonuçlara göre tekrarlayan düşük yapan kadınlarda anormal sitokin salınımı olmaktadır. Sitokinler arası karmaşık ağlar nedeniyle, bir sitokin diğerlerini etkiliyor olması tekrarlayan düşük ile ilişkisinin çalışılmasını çok zorlamaktadır. Bu yüzden bu konu ile ilgili daha çok ve kapsamlı çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of the present study was to evaluate the inflammatory mediators in cells of patients with recurrent miscarriage and the role of these mediators in endometrial receptivity. DESIGN: Prospective study in an university hospital setting. MATERIALS AND METHODS: 39 patients were included in this study. Patient groups (n=21) included women with regular menstrual cycles, ≥2 miscarriages, normal hysterosalpingogram, office hysteroscopy and ultrasonography results, normal chromosome profile and normal hormone levels. Women with antiphospholipid syndrome, chronic diseases and coagulopathy were excluded. Controls (n=19) included women with at least one living child that were age matched to the patient group. Pipelle endometrial sampling from all subjects took place between day 19-23. Serum levels of all subjects were measured on the day of endometrial sampling. RESULTS: Levels of interleukin (IL)-12 and IL-18 were increased both in serum and endometrial samples of patients with recurrent miscarriage (p0.05).