Tekrarlayan in vitro fertilizasyon başarısızlığı olan endometriozis hastalarında endometrial HOXA-10, HOXA-11, ß-1 integrin, ECM-1, fak ve CD 44 immünohistokimyasal ekpresyonlarının fertil kadınlarla karşılaştırılması
Endometrial HOXA-10, HOXA-11, ß-1 integrine, ECM-1, fak and CD 44 immunohistochemical expressions of the fertile expressions of endometriosis
  1. Tez No: 645708
  2. Yazar: ESİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERDEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Başarılı bir implantasyon gerçekleşebilmesi için canlı bir blastokistin reseptif bir endometriuma uygun zamanda ulaşması gerekir. Endometriozisin reseptif endometriumda değişiklik oluşturduğu birçok çalışmada gösterilmiştir. Değişen endometrial reseptivite de tekrarlayan implantasyon başarısızlığı gelişimine neden olur. Bu çalışmada endometriozis nedenli infertilitesi olan hastalardan endometriumun reseptif döneminde alınan biyopsi materyallerinde immünohistokimyasal olarak HOXA-10, HOXA11, β1 İntegrin, FAK, CD44 ve ECM1 boyanması değerlendirilmiştir. ECM-1 glandüler boyanmanın çalışma grubunda kontrol grubuna oranla daha az oranda eksprese edildiği tespit edilmiştir. Embriyonun endometriuma adezyonunda rol oynayan ECM-1'in azalmasına bağlı implantasyonda defekt oluşabilir. CD44 glandüler ekspresyonunda kontrol grubuna göre reseptif çalışma grubunda artış olduğu izlenmiştir. Endometrial hücrelerde de embriyo ile endometrium arasında bağ kurulmasına yarayan, vasküler invazyonda rol alan transmembran bir glikoproteindir olan CD44'ün endometriozisli hastalarda artmış ekspresyonunun klinik önemi henüz anlaşılamamıştır.FAK'ın stromal boyanması çalışma gruplarında kontrol grubuna oranla daha fazla şiddetli boyandığı tespit edilmiştir. İmplantasyonda FAK embriyonun endometriuma invaze edebilmesini kolaylaştırırken; artmış FAK düzeyi endometrial hücreleri daha kompakt hale getirir. Çalışma gruplarında izlenen şiddetli boyanma derecesi endometriumun bariyer fonksiyonunda artışı gösterebilir şeklinde yorumlanabilir. Hücre-hücre ve hücre-ekstraselüler matriks adezyonuna aracılık eden ß1 integrin ve implantasyonun apozisyon aşamasında trofoblastların endometriuma tutunabilmesinde rol oynayan pinopod oluşumundan sorumlu HOXA-10 ve HOXA-11 ekspresyonunda da gruplar arasında bir değişiklik saptanmamıştır. Çalışma da değerlendirilen markerların birçoğu infertil endometriozisli hastalarda az sayıda çalışılmış olup, çalışmamız endometriozisin implantasyonun çeşitli aşamalarında oluşturduğu defektin değerlendirilebilmesi açısından, bu hastaların endometrial reseptivitesi ve fizyopatolojisine değerlendirilebilmesine ışık tutar niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Blastocyst must reach a receptive endometrium at the appropriate time for successful implantation. It has been shown in many studies that endometriosis causes changes in the receptive endometrium. Altered endometrial receptivity could also result with the development of recurrent implantation failure. In this study, HOXA-10, HOXA11, 1 Integrin, FAK, CD44 and ECM1 staining were evaluated immunohistochemically in endometrial biopsy specimens during the receptive period of the endometrium that were sampled from patients with infertility due to endometriosis and presenting with recurrent implatation failure. ECM-1 glandular expression was lower in the study group compared to the control group. Defects may occur in implantation due to the decrease in ECM-1 expression, which plays a role in the adhesion of the embryo to the endometrium. An increase in CD44 glandular expression was observed in the receptive study group compared to the control group. The clinical significance of the increased expression of CD44, which is a transmembrane glycoprotein that helps to establish a connection between the embryo and the endometrium in endometrial cells which plays a role in vascular invasion, in patients with endometriosis is not truly understood yet.Stromal staining of FAK was found to be stained more strongly in the study groups compared to the control group. While FAK makes it easier for the embryo to invade the endometrium in implantation; The increased FAK level makes the endometrial cells more compact. The degree of severe staining observed in the study groups can be interpreted as an increase in the barrier function of the endometrium. In ß1 integrin, which mediates cell-cell and cell-extracellular matrix adhesion, no difference was observed between groups in glandular and stromal staining. There was no difference between the groups in HOXA-10 and HOXA-11 expressions, which enabled the development of the pinopod responsible for the trophoblasts to attach to the endometrium during the apposition phase of implantation. Most of the markers evaluated in the study were evaluated in a small number of studies in patients with infertile endometriosis, and our study sheds light on the evaluation of endometrial receptivity and physiopathology of these patients in order to evaluate the defect created by endometriosis at various stages of implantation.