Miyofasiyal ağrılı bireylerde yüksek fenolik zeytin yağının ağrı kesici etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of pain relief efficacy of high phenolic olive oil in individuals with myofascial pain
- Tez No: 851064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT CİĞERİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Temporomandibular eklem düzensizlikleri; çiğneme kasları, temporomandibular eklem ve bu yapıların kombinasyonlarının klinik problemlerini içermektedir. Semptomları arasında temporomandibular eklem ve ilişkili yapılarda ağrı, eklem sesleri, mandibular hareketlerde kısıtlanma, çene açıklığında kısıtlanma veya sapma yer almaktadır. Çoğu hasta farmakoterapi, fizik tedavi ve oklüzal splintler dahil olmak üzere invaziv olmayan tedavilerin bir kombinasyonu ile iyileşmektedir. Bu çalışmada miyofasiyal ağrılı bireylerde yüksek fenolik zeytinyağının ağrı kesici etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya yaşları 18-40 arasında değişen miyofasiyal ağrı şikâyeti ile kliniğimize başvuran 98 katılımcı ile tamamlanmıştır. Katılımcılar naturel sızma zeytinyağı (NSZY) ve yüksek fenolik zeytinyağı (YFZY) alan hastalar olmak üzere randomize 2 gruba ayrılmıştır. Tüm katılımcılar tedavi süreleri boyunca oklüzal splint kullanmışlardır. Tedavi başlangıcı, tedavi sonrası 1. hafta, 2.hafta, 3.hafta ve 4.hafta klinik parametreler DC/TMD formu kullanılarak teşhis ve takip için değerlendirilmiştir. Ayrıca hastaların ağrıyan kas bölge sayısı, maksimum yardımsız ağız açıklığı, VAS (vizüel analog skala /görsel ağrı ölçeği) ve kullanılan parasetamol ilaç sayısı tedavinin başlangıç randevusunda ve tedavi sonrası 1.hafta, 2. Hafta, 3.hafta ve 4.hafta kontrol randevularında takip formuna kaydedilmiştir. Her iki grupta da 4.hafta kontrollerinde ağrıyan kas bölge sayısında ve VAS değerinde düşüş, maksimum yardımsız ağız açıklığında artış görülmüştür. Ağrıyan kas bölge sayısı, maksimum yardımsız ağız açıklığı ve VAS değişim değerleri bakımından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamaktadır (p>0,05). Çalışmamızdan elde edilen sonuçlar dikkate alındığında her ne kadar YFZY'nın NSZY'na kıyasla az da olsa daha etkili olmakla beraber gruplar arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Dolayısıyla TMB tedavisinde YFZY güvenilir bir şekilde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Temporomandibular joint irregularities; It includes clinical problems of masticatory muscles, temporomandibular joint and combinations of these structures.Its symptoms include pain in the temporomandibular joint and related structures, joint sounds, limitation in mandibular movements, limitation or deviation in jaw opening.Most patients improve with a combination of noninvasive treatments, including pharmacotherapy, physical therapy, and occlusal splints.This study aimed to evaluate the analgesic effectiveness of high phenolic olive oil in individuals with myofascial pain. The study was completed with 98 participants aged between 18-40 who applied to our clinic with complaints of myofascial pain.Participants were randomly divided into two groups: patients receiving natural extra virgin olive oil (NSZY) and high phenolic olive oil (YFZY). All participants used occlusal splints throughout their treatment period.Clinical parameters at the beginning of treatment, 1st week, 2nd week, 3rd week and 4th week after treatment were evaluated for diagnosis and follow-up using the DC/TMD form.In addition, the number of painful muscle areas of the patients, maximum unaided mouth opening, VAS (visual analog scale / visual pain scale) and the number of paracetamol medications used were recorded at the initial appointment of the treatment and at the 1st week, 2nd week, 3rd week and 4th week follow-up appointments after the treatment. recorded in the follow-up form.In both groups, a decrease in the number of painful muscle areas and VAS value and an increase in maximum unaided mouth opening were observed at the 4th week follow-up. There is no statistically significant difference between the groups in terms of the number of painful muscle areas, maximum unaided mouth opening and VAS change values (p>0.05).Considering the results obtained from our study, it was seen that although YFZY was slightly more effective than NSZY, there was no significant difference between the groups. Therefore, YFZY can be used safely in the treatment of TMD.