Klinik araştırmaların hastane bütçesi, geri ödeme ve akademik çalışmalar üzerine etkisi
Impact of clinical researches to the hospital budget, reimbursement and academic studies
  1. Tez No: 370049
  2. Yazar: GÜVENÇ KOÇKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAGIZ ÜRESİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Ekonomi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Pharmacy and Pharmacology, Economics, Health Care Management
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ekonomik değerdir. Bu çalışmada Türkiye`de klinik araştırmaların ekonomik değerinin ortaya konulması, klinik araştırmalar hakkında algının değerlendirilmesi ve klinik araştırmaların akademik çalışmalara etkisinin ortaya konması amaçlanmıştır. Yöntem: İstanbul Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Raporu (ITFKAR) için İstanbul Tıp Fakültesi öğrencileri ve akademisyenlerinden oluşan bir anket yapılmıştır. Bu ankete ek olarak ilaç şirketleri, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu`nın ilgili departmanları ile anket yapılmıştır. Her iki anket sonuçları birleştirilerek Klinik Araştırmaların toplumsal algısı değerlendirilmiştir. ITFKAR çalışmasında İstanbul Üniversitesi Etik Kuruluna başvuru dosyalarından çıkartılmış ham veriler alınmıştır. Ham verilerden sadece dahili branşlarda, yetişkin hastalarda yapılan çalışmalar dahil edilmiş ve yeniden analiz edilmiştir. Çalışmada klinik araştırmaların bütçeleri hesaplanmış ve analiz edilmiştir. Ayrıca çalışmaya dahil edilen klinik araştırmalarda kullanılan ilaçların, SGK tarafından ödenmeleri durumunda olası maliyeti hesaplanarak, klinik araştırmalar sayesinde kazanılan ilaç maliyetinin gösterilmesine çalışılmıştır. Sonuçlar: Analizlere göre, 2006-2010 yılları arasında, Türkiye`deki sponsorlu ilaç araştırmalarının toplam bütçesi 107 milyon $ olduğu ve SGK perspektifinden kamunun klinik araştırmalara alınan hastaların ilaç maliyetlerini üstlenmemesinden dolayı yaklaşık olarak 311.096.130 $ kazanımı olduğu söylenebilir. Tartışma: Çalışmanın özellikle klinik araştırmaların ekonomik değerinin irdelendiği bölümünde Türkiye için ilk kez üretilmiş veriler bulunmaktadır. Bu bağlamda çalışma karar vericilere bir referans olabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Clinical researches are an important tool for the improvement of medicine and an important economic value. In this study, it was aimed to show the economic value of clinical researches, to evaluate the perception of society on clinical researches and to understand the impact of clinical researches on academic studies in Turkey. Method: A survey was conducted for Report of Istanbul Medical Faculty Clinical Researches (ITFKAR) with participiants composed from Istanbul Medical Faculty students and academics. Additional to this survey, another survey was conducted with the related departments in pharmaceutical companies, Social Security Institution (SGK) and Turkish Medicines and Medical Device Agency. Perception of society on clinical researhces was assessed with merging the results of both surveys. Raw data which, mined for ITFKAR study, from the application dossiers of Istanbul University Ethic Council was taken. The data of studies only from internal specialities and adult patient studies was only included from the raw data and re-analysis was conducted. Budget of clinical trials were calculated and analyzed in the study. In addition the possible cost of the medicines which were used in the clinical researches for SGK was calculated for showing the cost of medicines acquired with clinical researches. Results: It could be said that total budget of sponsored pharmaceutical researches was US $ 107 millions and the government had a saving close to US $ 311.096.130 due to not reimbursing the cost of medicines of the patients who were included to the clinical researches between years 2006-2010 in Turkey depending on the analysis. Discussion: New generated data for Turkey is available especially in the section for examining the economic value of clinical researches.