Kardiyotorasik cerrahi sonrası cerrahi alan enfeksiyonları insidansı ve risk faktörlerinin araştırılması
The incidence and risk factors of surgery site infection (ssi) developed in cardiovascular and thoracic surgery departments in gazi university faculty of medicine
  1. Tez No: 370048
  2. Yazar: GÜLÇİN TELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. FİRDEVS AKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyovasküler Cerrahi ve Göğüs Cerrahisi bölümlerinde gelişen Cerrahi alan enfeksiyonu (CAE) insidansı ve risk faktörleri araştırılmıştır. Hastaların taburculuk sonrası 30 gün, implantı olanlarda bir yıl aktif izlemi yapılmıştır. İki yüz otuz sekiz hastada toplam 22 CAE saptanmıştır. Cerrahi alan enfeksiyonu insidans dansitesi 7.04/1000 yatış günü olarak hesaplanmıştır. CAE'nin 6'sı (%27) yüzeyel primer insizyonel, 11 'i (%50) derin primer insizyonel, 5'i (%23) organ boşluk enfeksiyonu olarak bulunmuştur. Sekonder insizyonel CAE saptanmamıştır. CAE tespit edilen hastalardan en sık izole edilen etken literatürdekine benzer şekilde Staphylococcus aureus olup, bunu koagülaz negatif stafilokok, Proteus spp ve Acinetobacter spp izlemektedir. Çalışmamızda tüm CAE incelendiğinde preoperatif risk faktörlerinden ASA skorunun yüksek olması anlamlı bulunmuştur. Diğer preoperatif, intraoperatif ve postoperatif risk faktörleri ile CAE gelişimi arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır. Ancak 65 yaş üstü hastalar için hastane yatış süresinin uzaması CAE gelişimini artırmaktadır. National Nosocomial Infection Surveillance (NNIS) sistemi risk indeksi ile CAE gelişimi arasında ise pozitif yönde zayıf korelasyon bulunmuştur. Diabetes mellitus varlığı yüzeyel CAE, malignite varlığı ise organ boşluk enfeksiyonları açısından anlamlı risk faktörleri olarak bulunmuştur. Çalışmaya alınan 238 hastanın 23'ünde (%9.7) mortalite saptanmıştır. CAE olan hastaların 19'u (%86.4) taburcu olmuş, 3'ü (% 13.6) hayatını kaybetmiştir. CAE gelişimi ile mortalite arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Mortalite ile risk faktörleri arasındaki ilişki incelendiğinde; preoperatif risk faktörlerinden böbrek yetmezliği, sigara kullanımı, operatif risk faktörlerinden operasyonun acil yapılması, post operatif risk faktörlerinden akut böbrek yetmezliği (ABY) gelişimi ile mortalitenin arttığı görülmüş ve istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Yaşla mortalite arasında anlamlı ilişki saptanmış, 65 yaş üstü hastalarda mortalitenin istatiksel olarak anlamlı oranda fazla olduğu görülmüştür (p=0.05). Ayrıca ASA skoru ve NNIS risk indeksi arttıkça da mortalitenin arttığı bulunmuştur. Sonuç olarak; Kalp-damar ve Göğüs Cerrahisi servislerinde, hastanemiz cerrahi servislerinde düzenli olarak uygulanmayan CAE sürveyansının yapıldığı bu çalışmanın, diğer cerrahi branşlar için de CAE sürveyans çalışmalarına örnek olabileceği düşünülmektedir. Taburculuk sonrası CAE sürveyansının zorlukları görülmüş ve bu zorlukların aşılması için yapılabilecekler hakkında öneriler geliştirilmiştir. Enfeksiyon kontrolünün bir parçası olarak CAE sürveyansının yapılması öncelik taşımaktadır. Risk faktörlerinin de belirlenerek bunların sonucunda geliştirilen enfeksiyon kontrol politikalarının etkinliğinin izlenmesi CAE lerin yönetimi için gereklidir.
Özet (Çeviri)
The incidence and risk factors of surgery site infection (SSI) developed in Cardiovascular and Thoracic Surgery Departments in Gazi University Faculty of Medicine has been investigated in this study. The 30 days follow-up after discharge and one year follow-up of patients with active implants were conducted. Totally 22 SSI were identified in 238 patients. Surgical site infection incidence density was calculated as 7.04 / 1000 days of hospitalization. Six (27%) primary superficial incisional, 11 (50%) primary deep incisional and 5 (23%) organ space infection were found. Any secondary incisional SSI was not found. In accordance with the literature, the most frequently isolated pathogens from patients defined as SSI was Staphylococcus aureus, coagulase negative staphylococcus, Proteus spp and Acinetobacter spp. respectively. When all SSI was considered (analyzed), higher ASA score, as one of preoperative risk factors, was thought to be significant. There was not any significant correlation between SSI development and other preoperative, intraoperative and postoperative risk factors. But increased length of stay at hospital was found to increase development of SSI in patients older than 65 years old. A positive weak correlation was found between National Nosocomial Infection Surveillance (NNIS) system risk index and SSI development. In terms of superficial SSI, Diabetes mellitus and for organ space infections, malignancy was found as significant risk factors. Mortality was defined in 23 (%9.7) of 238 patients included in the study. Nineteen (%86.4) of patients with SSI were externed and 3(% 13.6) of them died. There was not any significant relation between SSI development and mortality. When the relationship between mortality and risk factors was analyzed; it was found that the mortality increased with acute kidney insufficiency (AKI) and smoking as preoperative risk factors, emergency surgery as operative risk factor and development of AKI as postoperative risk factor; which were statistically significant. There was a significant relationship between mortality and age, it was found that mortality was significantly higher in patients older than 65 years of age (p=0.05). It was also found that the mortality increased as ASA score and NNIS risk index increased. As a result; this study which we worked SSI surveillance at Cardio-Vascular and Thoracic surgery services of our hospital where the SSI does not regularly applied, thought to be a model for the work of surveillance at other branches of surgery. The challenges of post-discharge SSI surveillance were found and recommendations in order to overcome these challenges were defined. The work of SSI surveillance as a part of infection control has a priority. Risk factors should also be identificated and monitoring the effectiveness of infection control politics developed as a result of this, is essential for the management of SSI.