Gelişmekte olan ülkelerde finansal istikrar ve kriz sonrası para politikası: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası örneği
Financial stability and post-crisis monetary policy in the developing countries: A view from the Central Bank Republic of Turkey
  1. Tez No: 370147
  2. Yazar: KEREMET SHAİYMBETOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ŞİRİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
İstikrarlı bir finansal sistem, para politikalarının etkinliği ve ekonominin istikrarlı bir şekilde çalışabilmesi için büyük önem arz etmektedir. Günümüzde merkez bankaları parasal istikrar hedeflerinin yanı sıra, finansal sistemin istikrarını sağlamada sorumluluk sahibidir. Finansal istikrar kavramı, finansal piyasalarda, bu piyasalarda faaliyet gösteren kurumlarda ve ödemeler sistemlerindeki istikrarı ve şoklara karşı dayanıklılığı ifade etmektedir. Bu tez para politikası finansal istikrarın nasıl etkilediğini inceler ve birinci bölümde finansal istikrar ve ekonomik sistemini etkileyen iç ve dış faktörleri belirlemek için kendi kavramsal enstrüman, önerilen kriterler ve göstergeler ile kuramsal vemetodolojik temel üzerine analiz yapılır. İkinci bölümde, önceki akademik çalışmalar üzerinde ampirik düzenlemeler incelenmektedir. Para politikası ile finansal istikrar arasındaki söz konusu ilişkiden kaynaklanabilecek risklerin önceden görülebilmesi amacıyla son yıllarda değişik para politikaları altında finansal istikrarın ne şekilde geliştiğinin anlaşılması da önem kazanmıştır. Bir makroekonomik dengenin sağlanmasına yönelik yeni bir hedef amaçlanarak para politikası ve finansal istikrarın ayarlanması açısından Finansallaşma ve Büyük Finansal Kriz sorunu vurgulanmaktadır. Üçüncü bölümde Türkiye'nin önemli idrak içine doğru veri kullanımı alarak bireysel bir vaka çalışması olarak kullanıldığı çerçeve kademeleri; kendi veri tabanına fikri bir inceleme yürütür. Dünya ile paralel olarak, kriz sonrasında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın temel görevleri ile ilgili yapılmış bazı değişiklikler vardır. Finansal istikrarı sağlamak için, TCMB finansal sistemde muhtemel riskleri ve kırılganlığı tespit etmek ve tüm finansal sistemdeki gözlemci bu olumsuz etkiyi ezici yönelik hedefli alternatif politikalar geliştirmek için çalışmalar yürütmektedir.
Özet (Çeviri)
Financial stability of the system is an essential feature for effective monetary policy and the economy as a whole. The concept of financial stability means steadiness and solidity against shocks in financial markets, market institutions and payment systems. This dissertation studies how the adjusted monetary policy affects financial stability. In the first section an analysis is made on the theoretical and methodological foundation of financial stability and a revision of its conceptual apparatus, proposed criteria and indicators to determine the main internal and external factors that affect the economic system. In the second section, documentation is made on the empirical regularity, which previous academic studies found out. An emphasis is also made on the consequences that have a vital significance for further research. The problem of financialization and Great Financial Crisis is emphasized in terms of adjusted monetary policy and financial stability as a new target aimed towards the attainment of a macroeconomic balance. The third section stages a framework in which Turkey is used as an individual case study taking into major cognizance the use of accurate data; which propelled an insight review into its database. In parallel with the world, there are some amendments that have been made regarding main tasks of the Central Bank of Republic of Turkey after the crisis. To provide financial stability, CBRT pursues studies to determinate probable risks and fragility in the financial system and to develop alternative policies targeted towards overwhelming this negative effect observant in the whole financial system.