Farklı spor branşlarındaki aktif sporcuların VO2maks ve VVO2maks değerlerinin belirlenmesi ve tlimvo2maks süreleri ile ilişkisi
Determination of VO2max and VVO2max values in different sport and its relation to tlimvo2max duration
- Tez No: 370200
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN TANER ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Sporcuların performans durumunu belirlemede VO2maks ölçümleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak sporcuların performans durumlarını ölçmede VO2maks ölçümleri tek başına yeterli değildir. Aynı VO2maks değerlerine sahip sporcuların farklı vVO2maks değerlerine sahip olması sebebiyle kişinin vVO2maks seviyesinin belirlenmesi ve bunun yanında kişinin vVO2maks seviyesinde performansını ne kadar devam edebildiğini (Tlim) belirlemek daha objektif bir yöntemdir. Bu çalışmanın amacı Mersin ilinde aktif olarak spor; Futbol, Bisiklet, Atletizm ve Muay Thai sporcularının VO2maks ve vVO2maks seviyelerini belirlemek ve bu değerlerin sporcuların vVO2maks seviyesindeki Tlim süreleriyle ilişkisini incelemektir. Bu çalışmada 8 bisikletçi, 10 muay-thai, 10 futbolcu ve 9 atlet olmak üzere toplamda 37 sporcu birer hafta arayla laboratuara uğramış ve ilk hafta sporcuların Vo2maks ve vVO2maks seviyeleri belirlenmiş ve bir hafta sonra sporcular aynı laboratuar ortamı şartlarında elde etmiş oldukları vVO2maks hızında Tlim testine tabi tutulmuştur. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda Atletizm grubunun vVO2maks değerleri Uzak Doğu sporları grubunkinden anlamlı olarak daha yüksekti (U=6,50, Z=-3,21, p0,05). Sonuç olarak, vVO2maks değerleri branşlar arası fark göstermekte fakat bu fark Tlim değerlerine yansımamaktadır.
Özet (Çeviri)
VO2max is a commonly used measurement tool for determining performance level of athletes. Yet, it's not single and sufficient criteria to predict athletic performance. Due to the fact that the vVO2max may vary among athletes who present similar values of VO2max, its more objective to determine vVO2max expressed as minimum velocity VO2max elicits, in addition to maximal oxygen consumption to ascertain performance level. Besides, Tlim is also an important tool measure athlete's continuity at his/her vVO2max level. Thus, the objective of our investigation was to measure VO2max, vVO2max and Tlim performance for various sport branches. 8 cyclists, 10 martial arts athletes, 10 soccer players and 9 track and field athletes, a total of 37 athletes who live in Mersin participated in our study which consists of two test sessions. First visit was to measure VO2max and vVO2max and during their second visit to laboratory Tlim was assessed in same laboratory conditions as previously.