Sporcuların mental performanslarının karşılaştırılması
Comparison of mental performance of athletes
  1. Tez No: 551037
  2. Yazar: ONUR TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİMET HAŞIL KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Sporcuların Mental Performanslarının Karşılaştırılması Bu araştırmanın amacı, farklı türde beceriler içeren (açık-kapalı) spor branşlarındaki sporcuların mental performans düzeyleri karşılaştırmaktır. Araştırmamız amatör seviyede 30 futbolcu (ort. yaş: 20.23 ± 2.34 yıl, ort. boy: 172.73 ± 8.89 cm), 25 atlet (ort. yaş: 19.58 ± 2.24 yıl, ort. boy: 176.62 ± 7.89 cm), 30 sedanter ( ort. yaş: 20.31 ±4.83 yıl, ort. boy: 169.16 ±8.05 cm) toplam da 85 gönüllü katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların mental performanslarını belirlemek için İz Sürme Testi ve Fiziksel Aktivite Düzeylerini belirlemek için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi kısa formu uygulandı. Verilerin analizinde“SPSS22.0”istatistik paket programı kullanılmıştır. Kategorik verinin analizinde bağımsız gruplar arasında istatistiksel farkın incelenmesinde; Bağımsız t-Testi, Tek Yönlü Varyans analizi, sürekli değişkenler arasındaki korelasyon, Pearson Korelasyon analizi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, MET düzeylerine göre futbolcu ve atletlerin sedanter bireylere göre MET düzeyleri yönüyle istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu, farkın sporcular lehine daha yüksek olduğu tespit edilmiştir (p0.05). Ayrıca grupların yapılan mental performans karşılaştırmasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmemiştir (p>0.05). Grupların eğitim düzeyleri, medeni durumları ve cinsiyetlerine göre yapılan karşılaştırmada; MET düzeyi ile İz sürme testi A ve B bölümleri tamamlama sürelerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmemiştir (p>0.05). Benzer şekilde, cinsiyetlere göre yapılan karşılaştırmada, İz sürme testi A ve B bölümleri tamamlama sürelerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık belirlenmezken (p>0.05), MET düzeylerinde ise istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmüştür (p0.05) Sonuç olarak; fiziksel aktivite düzeyi ile mental performans arasında ve katılımcıların mental performansları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktur.
Özet (Çeviri)
Comparison of Mental Performance of Athletes The aim of this study was to compare the mental performance levels of athletes in sports branches with different types of skills. 30 football players (mean age: 20.23 ± 2.34 years, mean age: 172.73 ± 8.89 cm), 25 athletes (mean age: 19.58 ± 2.24 years, mean age: 176.62 ± 7.89 cm), 30 sedentary (mean; age: 20.31 ± 4.83 years, mean length: 169.16 ± 8.05 cm) volunteers participated in our study. Trial Making Test was used to determine the mental performance of the participants and International Physical Activity Questionnaire short form was also applied to determine the physical activity levels of participants.“SPSS 22.0”statistical package program was used for data analysis. Independent t-test, One-way Anova were used for in the analysis of categorical data correlation between continuous variables were performed with Pearson Correlation analysis. According to the results obtained from the study, it was determined that football and athletes were statistically significant compared to sedentary individuals according to MET levels, and athletes' MET values were higher (p 0.05). There was also no significant difference in mental performance comparison between groups (p> 0.05). In comparison with educational levels and marriage status; No significant difference was found in the level of MET, Trial Making Test A and B completion times (p> 0.05). Similarly, in comparison with gender, no significant difference was observed in the completion times of the Trial Making Test A and B completion (p> 0.05). However, there was a significant difference in the levels of MET according to gender (p 0.05). As a result, it was found that there was no relationship between physical activity level and mental performance and there was no difference in mental performance according to the branches.