8. sınıf Türkçe ders kitaplarında resimsel öyküleme unsurlarının incelenmesi
Investigation of pictoral narration items in 8th grade Turkish course book
- Tez No: 370231
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda okutulan, ortaöğretim 8. Sınıf Türkçe ders kitaplarında yer alan resimlerin öğrencilerin anlama kavrama ve öğrenme düzeylerine uygun olarak tasarlanması gerekliliği üzerinde durulmuş ve bu konuda incelemeler yapılmış çocuklara yönelik resimlerin nasıl olması gerektiği incelenmeye çalışılmıştır. Araştırma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, problem, alt problemler belirtilmiş araştırmanın amacı ve önemi vurgulanmış tanımlar yapılmıştır. İkinci bölümde kitap resimlerinin kavramı, nitelikleri ve hazırlama süreci işenmiştir. İçerik, biçim ilişkisi anlatıma katkısı incelenmiştir. Ders kitaplarının önem ve işlevlerinden bahsedilen bu kısım ders kitapların da resim sorunsalını ele almıştır. MEB ders kitabı kriterlerinin bulunduğu tablo bu kısımda yer alır. Çocuğun görsel eğitiminin yer aldığı ikinci bölüm kitabın tasarlama süreciyle biter. Üçüncü bölüm de verilerin analizine değinilmiştir. Yöntem kısmı da yine bu bölüm de bulunmaktadır. Dördüncü bölüm de bulgular ve bu bu bulgular eksenin de konusunda uzman akademisyen ve kişilerden bulgular üzerine yorumlar yer almaktadır. Tablolar ve örnekler yine bu bölümdedir. Beşinci bölüm de sonuç ve öneriler yer almaktadır. Resimlerin görsel olarak etkililik durumları üzerinde uzman görüşleri alınarak öykü- resim ilişkisi tasarlanırken öğrencilerin yaş dönemleri düşünülerek doğru algılanabilmesi için nelere dikkat edilmesi gerektiği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This dissertation lays emphasis on the necessity that pictures printed on Turkish course books taught in 8th grade in State Schools under the Turkish Ministry of Education should be designed according to the comprehension and learning skills of students. To this end, relevant analyses and recommendations have been made as to how pictures directed at children should look like. The research is composed of five parts. In the first part, problems and subproblems are reported, the aim of the research is emphasized and the meanings of the words are described. In the second part, the conception, quality and preparation process are came up. The relation between contents and method and addition to explanation are searched. In this part which involve the importance and function of schoolbook is about the problem of the schoolbook. Also this part involves Mnistry of Education's measure of value about the schoolbook. The second part in which takes place the childrens's visual education come to an end with cogitation process. In the third part, analysis of data is mentioned and also moddality occurs in this part.