Une critique de la conception de l'idée chez Platon et Kant et une proposition d'une idée de la civilisation
Platon'un ve Kant'ın idea anlayışlarının eleştirisi ve bir medeniyet ideası önerisi
  1. Tez No: 370309
  2. Yazar: ASIM ALİŞ SAĞIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN GÜRSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Medeniyet idesi etrafındaki tartışmalar, ide kavramının felsefede net bir çözüme kavuşturulmamış olması nedeniyle güçlüklerle karşılaşmaktadır. Bu soruna çözüm bulmak amacıyla Kant ve Platon düşüncesinde ide kavramının ele alınışı eleştirilmiş ve yeni bir ide kuramı önerilmiştir. Geliştirilen kurama göre ideler, kapsadıkları nesnelerle ontolojik ve epistemolojik olarak türdeş olmalıdırlar. Söz konusu çalışma, elde edilen bu sonuçtan hareketle medeniyet idesini yeni bir bakış açısıyla ele almayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The discussions around the idea of civilization encounter considerable difficulties by the very fact of the philosophical vagueness of the concept of idea. To resolve this problem, this thesis proposes a criticism of Platonic and Kantian theories and defines a new approach to the theory of ideas. According to this approach, ideas and objects that are in their extension, must share the same ontological and epistemological ground. Starting from this observation, our work aims to develop new contributions for the contemporary discussions about civilizations.