Bilgisayar okuryazarlığı testinin bilgisayar ortamında bireye uyarlanmış test olarak uygulanabilirliğine ilişkin bir araştırma
Research on applicability of computer literacy test as computerized adaptive testing
- Tez No: 370329
- Danışmanlar: PROF. DR. RAHİME NÜKHET DEMİRTAŞLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırma Ankara Üniversitesi bünyesindeki tüm fakültelerde birinci sınıf öğrencilerine uygulanmakta olan Bilgi ve İletişim Teknolojileri dersi muafiyet sınavı kapsamında, öğrencilerin temel bilgi ve iletişim teknolojileri alanındaki yeterliklerini ölçmeye yönelik olarak uygulanan testin bilgisayar ortamında bireye uyarlanmış test (BOBUT) olarak kullanılabilirliğini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Temel araştırma modelindeki araştırmanın verileri iki aşamada elde edilmiştir. Araştırma grubunun birinci aşamasını, simülatif BOBUT uygulamasında kullanılan 2012-2013 ve 2013-2014 eğitim öğretim yıllarında Ankara Üniversitesi'nin çeşitli bölümlerinde öğretim görmekte olan 1366 birinci sınıf öğrencisinin verileri oluşturmuştur. Araştırma verilerinin ikinci aşamasını, Eğitim Bilimleri Fakültesi birinci sınıfta öğrenim görmekte olan 142 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada araştırmacı tarafından geliştirilen bilgisayar okuryazarlık testi kullanılmıştır. Standart hata (SH
Özet (Çeviri)
This research is conducted with the purpose of understanding the usage of computer literacy test being carried out to evaluate the competency of the students in the field of basic knowledge and communication technologies of the students within the frame of Information and Communication Technologies course exemption exam as a Computerized Adaptive Testing (CAT). Research data were gained in two phases. The first phase of the research data consists of the data gained from 1366 first grade students who are exposured to Computerized Adaptive Testing and studying in different departments at Ankara University in the 2012-2013 and 2013-2014 Academic years. The second phase of the data was constituted by 142 first grade students studying at the Faculty of Educational Sciences. Computer Literacy test developed by the researcher was used in the study. By using different standard error (SE