Toplam kalite yönetiminin incelenmesi ve çalışan tatmini üzerine bir uygulama
Total quality management and investigation of an application on employee satisfaction
  1. Tez No: 370348
  2. Yazar: FUNDA KÖZLEME
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüz dünyasında insan faktörünün önemini kabullenen yönetim anlayışında, çalışanlar dikkate alınarak verimlilik ve kalite artışı sağlanması hedeflenmektedir. Teknolojiyi kullanılacak olan insan olduğu için çalışan tatmini önemlidir. Bu nedenle para, iş ortamındaki huzur, iletişim, takdir edilme gibi çalışanların beklentilerini yerine getirmek kalite performansını arttıracaktır. Bu çalışmanın amacı, TKY' nin Bir unsuru olan çalışan tatmini ile çalışan tatmini etkileyen ve belirleyen faktörler incelenecek, Çamsan Entegre Ağaç ve Orman Sanayi Ticaret AŞ. ' de çalışanlara uygulan anket ile sonuçlar irdelenecektir. Bu çalışmanın birinci bölümünde kalite ve TKY kavramları ele alınmış olup, bu konuda ortaya konulan kuramların irdelenmesiyle devam etmektedir. İkinci bölümde TKY de insan faktörünün önemi, çalışan ve müşteri tatmini açıklanmıştır. Bu bölümde varılan nokta insan faktörünün ne kadar önemli olduğudur. Teknoloji ne kadar yeni olursa olsun, sistemi kuracak ve kullanacak olan insandır, bu nedenle işletmenin varlığını sürdürebilmesi için iç ve dış müşteri tatmini büyük önem arz etmektedir, üçüncü bölümde, çalışan tatminini belirleyen ve etkileyen faktörler açıklanmıştır. Son bölümde ise, Çamsan Entegre Ağaç ve Orman Sanayi Ticaret A.Ş' de uygulanan anket çalışması ile sonuçlar incelenip açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, the importance of the human factor accepted the management approach, considering the efficiency of employees and quality improvement is aimed at achieving. The technology will be used for employee satisfaction is important. Therefore money in the business environment, peace, dialog, admired, such as to fulfill the expectations of employees will increase the performance quality. The aim of this study is an essential element of the TQM employee satisfaction with employee satisfaction determinants affecting will be examined, Komkom Integrated wood and Forest Industry. ' working with the survey results applied to will be examined. The first section of this study quality and TQM concepts is discussed in this topic continues irdelenmesiyle of theories put forth. In the second part, the importance of the human factor and TQM and customer satisfaction. This section is reached point is how important the human factor. No matter how much new technology, will establish the system and is, therefore, the people who will use the presence of the enterprise to maintain internal and external customer satisfaction great importance, in the third chapter, factors affecting employee satisfaction and described. In the last chapter, the tree and the Forest Industry to integrate Komkom trade Inc. applied in survey with results reviewed and explained.