Teknoparklarda KOBİ'ler için destek mekanizmaları ve ar-ge faaliyetlerinin finansmanı
Mechanisms of support for sme's and finance for research and development in technopark
- Tez No: 370374
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SADİ UZUNOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Araştırmanın amacı; teknopark kavramı incelenerek, Üniversite işbirliğinde teknoparklarda yer alan KOBİ'lerin sorunlarının saptanması, teknoparklarda KOBİ'ler için destek mekanizmalarını içeren faaliyetlerin finansmanı ile ilgili çalışmaları kapsamaktadır. Teknoparklarda faaliyette bulunan araştırıcılara ve firmalara iş melekleri ağı ve teknoloji transfer ofisi gibi enstrümanlar yardımıyla destek sağlanmasında oluşturulacak katkılarda yer almıştır. Teknoparklara üniversitelerin yeterince destek olup olmadığı araştırılmıştır Çalışma kapsamı içerisinde yer alan teknoparklar, teknoparklardaki devlet destekleri, açık inovasyon, yenilikçi KOBİ'ler, KOBİ'lere kamusal ve özel destek mekanizmaları ele alınarak KOBİ'lerin Ar-Ge faaliyetlerinin finansmanı üzerinde durulmuştur. Teknoparklar için sağlanan avantaj ve desteklerin KOBİ'ler üzerindeki etkisi de bu tez çalışmasında incelenmiştir. Türkiye'de faaliyette bulunan teknoparkların tamamında Bakanlık vasıtasıyla uygulanan bir çalışma ile teknoparkların performansları değerlendirilmek suretiyle yapılan sıralama da incelenmiştir. Erciyes Teknopark'taki, Ar-Ge faaliyetinde bulunan KOBİ'ler üzerinde anket çalışması yapılmıştır. Erciyes Teknopark'a firmaların gelmelerine sebep olan motivasyonun, yaşadıkları sorunların neler olduğu araştırılmıştır. Çalışma sonucunda KOBİ'lerin yaşadığı diğer sorunlarla birlikte yürüttükleri Ar-Ge faaliyetlerinin finansmanı ile ilgili sorunlar, üniversite ile işbirliği konusundaki eksiklikler belirlenmiş ve çözüm önerileri sunulmuştur. Yaşanılan sorunlara ilişkin çözüm önerileri, yapılacak iyileştirmeler ise teknoparklarda uygulanması önerilen finansal model çerçevesinde ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the problems of small medium enterprise (SME)'s in the framework of university-technopark cooperation by studying the concept of technoparks, and to study the mechanism of support for small medium enterprises in technoparks, presenting the studies on the finance of the activities. Addressed is the contribution made to the researchers and firms operating within technoparks, with the help of the network of business angels and such instruments as technology transfer office. It has also been investigated whether or not universities have supported technoparks adequately. Also studied are innovation and innovative manpower, greatly important in producing qualified manpower. Innovation, technoparks, state subsidies in technoparks, open invasion, innovative Koffies, mechanisms of public and private support to small medium enterprises, which are within the scope of this study, have been taken up, and the finance of research development activities emphasized. The effects of the advantages and support provided for technoparks on small medium enterprises have also been included in this thesis study. All of the technoparks operating in Turkey have been assessed in terms of their performances in a study by the Ministry and their ordering has been examined in this study. Questionnaires have been administered to the small medium enterprises conducting development and research studies within Erciyes Technopark with a view to collecting data regarding their motivation to come to Erciyes Technopark and the problems they have experienced. In the study, the problems the small medium enterprises have experienced in financing their research and development activities, together with the other problems, and the deficiencies in their relationship with universities have been determined and solutions have been suggested. The suggested solutions to the problems experienced have been expressed within the framework of improvements to be made, and the financial model suggested.