Kalite maliyetleri ve otomotiv sektöründe bir inceleme
Quality costs and a case study at automobile industry
  1. Tez No: 370499
  2. Yazar: İLKER KEFE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYİS NACİ TANIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Günümüz işletmelerinin en fazla önem verdikleri konuların başında, işletme kaynaklarının etkin kullanımı ile verimli bir şekilde üretim yapmak yer almaktadır. Üretim öncesinde, üretim sırasında ve üretim sonrası ürünlerin müşteriye teslimi sonrasını da kapsayan uzun zaman diliminde işletmenin sahip olduğu kaynaklar kullanılır. Artan rekabet ile birlikte, kaynakların etkin kullanımı ve kalite maliyetlerinin önemi ortaya çıkmıştır. Kalite maliyetleri; Toplam Kalite Yönetimi gibi yönetim anlayışlarının önemli bir parçasını oluşturmaktadır. İşletmeler, kalite maliyetlerini takip ederek, kaynaklarını etkin şekilde kullanır; tasarım, üretim, satış ve satış sonrası aşamalarda ortaya çıkan ya da çıkması muhtemel problemleri henüz ortaya çıkmadan tespit ederek, gerekli önleyici faaliyetleri uygulayabilir. Son dönemde işletmeler tarafından yaygın olarak kullanılan kalite maliyetlerinin işletmenin verimliliğine olan katkısı söz konusudur. Bu tez çalışmasının amacı, toplam kalite yönetimi ve kalite maliyetleri çerçevesinde Çukurova Bölgesinde faaliyet gösteren bir otomotiv işletmesini incelemektir. Bu amaçla ?Örnek Olay? metodu kullanılmıştır. İşletme yetkilileri ile görüşülerek işletmenin sahip olduğu veriler toplanıp, bunların analizi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important issues for todays businesses is an efficient production with the effective use of business resources. The enterprise's resources are used at preproduction, in process and post-production after delivery of products to customers. With the increasing competition, the importance of efficient use of resources and quality costs have emerged. Quality Cost concept constitutes an important part among Management approaches like Total Quality Management. Businesses use resources efficiently employing the concept of quality costs; implement the necessary preventive actions for problems which emerge at design, production, sales and after sales or detect problems before they occur. The quality cost concept that is widely used by many businesses is a matter of contribution to the productivity. The aim of this thesis is to analyse an automobile company located at Cukurova region from the perspective of total quality management and quality costs. For this purpose, ?Case Study? method is used. The company?s data is collected by employing interviews with company authorities. The data obtained is then analyzed.