Young adult literature in EFL context: Attitudes of ELT students towards reading literary texts
İngilizcenin yabancı dil olarak öğretiminde gençlik edebiyatının yeri: İngiliz dili eğitimi öğrencilerinin edebi metinlerin okunması konusundaki yaklaşımları
- Tez No: 370498
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN BADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Edebi metinlerin yabancı dil öğretimindeki yeri ve önemi, popülerliğini uzun yıllar boyu sürdürmüş bir konudur. Edebiyat; kültürel beslenme, dilbilimsel becerilerin gelişimi ve İngiliz Dili Eğitimi Bölümündeki öğrencilerin kişisel becerileri için oldukça gerekli bir materyaldir. Bu çalışmanın amacı, İngiliz Dili Eğitimi Bölümü öğrencilerinin edebi metinlerin okunması konusundaki tercihlerini belirlemektir. Bu çalışma, öğrencilerin edebiyat derslerinde okumayı tercih edecekleri metinlerin hangileri olabileceği ve bu metinlerin nasıl seçilebileceği konusunda öğretmenlere yardımcı olabilmeyi de amaçlamaktadır. Bu araştırma içindeki amaclarimizdan biri de, öğrencilerin, edebi metinlerin konusu ve işledikleri temaların hangi ölçütlere göre belirlenebileceği konusundaki tercihlerini ortaya çıkarmak ve birer okuyucu olarak, bu tercihler doğrultusunda öğrencilerde farkındalık oluşturmaktır. Bu çalışma, Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngiliz Dili ve Eğitimi Öğrencilerinin katılımı ile, öğrencilerin uygulanan anketteki sorulara ve araştırmacının yaptığı sözlü görüşmeler esnasında sorduğu sorulara verdikleri yanıtlar ile, öğrencilerin dersler sırasında seçilen edebi metinlerle ilgili aldıkları kısa notlardan ortaya çıkan sonuçlara göre hazırlanmış, herbir soru ayrı bir başlık altında incelenmiş ve ortaya çıkan bulgular SPSS v.16. (Sosyal Bilimler İstatistik Paketi) kullanılarak analiz edilmiş ve katılımcıların tercihlerine bakılarak bir sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The effects and importance of literary texts as valuable authentic material in foreign language teaching has always kept its popularity alive through years. Literature is essential for cultural enrichment, linguistic competence and personal involvement of students in English Language Teaching (ELT) Departments. The aim of this study is to find out the preferences of ELT students about reading literary texts. This study focuses on the attitudes of the students about choosing the type of literary texts to read as class assignments. Particular emphasis has also been put on the attitudes of the students regarding selection of themes and subjects within literary texts. The data for our study comes from questionnaires which were administered to students of the ELT Department of Çukurova University, interviews and field notes taken by students during literature courses, regarding their ideas about literary texts chosen as course materials. The overall data were analysed carrying out a chi-square, non-parametric test of SPSS v.16. (Statistical Package for Social Sciences). The results of this study have potential implications regarding assisting instructors of ELT departments in choosing texts for literature classes and encouraging students to enjoy reading becoming life-long readers.