Developing critical thinking skills of EFL learners through a sequence of critical thinking tasks
Sıralı eleştirel düşünce görevleri ile yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrencilerin eleştirel düşünce becerilerini geliştirme
  1. Tez No: 370503
  2. Yazar: DİDEM KARAKUZULAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. YASEMİN KIRKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Tarih boyunca filozoflar, eğitimciler ve birçok diğerleri düşünce becerilerinin hızla değişen ve gelişen dünya için önemini vurguluyorlar. Düşünce becerileri profesyonel ve sosyal yaşam için önemlidir. Çok yönlü düşünmeyi desteklediği için düşünce becerilerinden biri olarak, eleştirel düşünce eğitimli bir insan için çok önemlidir. Eleştirel bir düşünür çevresine farklı açılardan bakabildiği için dünyayı daha farklı algılar. Ayrıca, eleştirel düşünce daha entelektüel bir yaşam tarzına sahip olmayı sağlar. 21. yüzyılda, analiz ve değerlendirme yapabilen, iyi ve geçerli fikirler üretebilen kişiler revaçta. Eleştirel düşünceye hakim olmak uzun süreli bir çalışmadır ve en iyi okullarda, özellikler yüksek öğretimde, öğrenilir ve uygulanır. Her ne kadar öğretmenler, analiz ve değerlendirme yapmada, fikir üretebilmede ve iletişim becerilerinde iyi olan öğrencilere değer ve önem verseler de, eleştirel düşünce becerilerini öğretme konusunda hala bazı problemler var. Bu yüzden, bu çalışma sıralı eleştirel düşünce görevleri yolu ile yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrencilerin eleştirel becerilerinin geliştirilip geliştirilemeyeceğini bulmayı amaçlamaktadır. Bu öğretim tasarımı Numrich?in çalışmasından alınmış ve dersin içeriğine uyarlanmıştır. Yedi hafta boyunca süren bu çalışma hem nitel hem de nicel bir çalışmadır. Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi birinci sınıf yirmi sekiz Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon öğrencisinden on tanesi rastgele seçilmiş ve tüm veriler bu kişilerden toplanmıştır. Çalışmanın başında, katılımcıların eleştirel düşünce becerilerinden haberdar olup olmadığını görmek için kapalı uçlu bir anket yapılmış ve katılımcılarla görüşülmüştür. Aynı anket ve görüşme çalışmanın sonunda, seçilen eleştirel düşüncelerde katılımcıların ne kadar geliştiğini görmek için yapılmıştır. Anketlerden ve görüşmelerden edinilen verileri desteklemek amacıyla, öğrencilerin görüşlerini bildirdikleri veriler de toplanmıştır. Çalışma süresince, her hafta için seçilmiş bir eleştirel düşünce stratejisi müfredata dahil edilmiş ve görevler de bu doğrultuda ayarlanmıştır. Nicel veriler vaka incelemesinin bir parçası olan betimsel istatistik yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel verilerden elde edilen araştırma sonuçları ise, sıralı eleştirel düşünce görevlerinin yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrencilerin eleştirel düşünce becerilerini geliştirmesine ışık tutmuştur.
Özet (Çeviri)
Throughout history philosophers, educators, and many others have been emphasizing the importance of thinking skills for people to deal with a rapidly changing and developing world. Thinking skills are important for professional and social life. As one of the thinking skills, critical thinking skills are of the utmost importance for an educated person as it promotes versatile thinking. A critical thinker can perceive the world more differently as he or she can look his or her environment from different perspectives. In addition, critical thinking provides having a more sophisticated way of life. In the twenty-first century, people who are able to analyze, evaluate and generate good, valid ideas are in demand. Adapting critical thinking skills is a long-term practice and can be best learned and practiced at schools, especially in higher education. Although teachers appreciate students who are good at analyzing, evaluating, generating ideas and good at communication skills, there are still some problems related to teaching critical thinking skills. Therefore, this study aims to find out whether critical thinking skills of EFL learners can be improved through a sequence of critical thinking skills. This instructional design is taken from the work of Numrich and adapted to the content of the lesson. This study is both a qualitative and a quantitative study which lasted seven weeks. Out of first year 28 Physical Therapy and Rehabilitation department students at Hasan Kalyoncu University, Gaziantep, 10 were randomly chosen for the study and all the data was collected from them. At the beginning of the study, a questionnaire with close ?ended items and an interview were administered to see whether participants are aware of the CT skills. The same questionnaire and interview were administered at the end of the study to see to what extent students show development in the selected CT skills. To support the data gathered from questionnaires and interviews, students? minute papers were also collected. During the study, for each week a selected critical thinking skill was infused into the curriculum and all the tasks were arranged accordingly. Quantitative data were analyzed by using descriptive statistics as a component of case study. Research findings from qualitative data shed light on the efficacy of a sequence of and critical thinking tasks in improving critical thinking skills of EFL learners.