Hastanelerde maliyet muhasebesi sistemi oluşturulması ve bir örnek uygulama
Cost accounting system development and a case study in hospitals
  1. Tez No: 370546
  2. Yazar: ÖMER YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Hastanelerde oluşan maliyetlerin belirlenmesi, sağlık hizmetinin ve sağlık işletmesinin devamlılığı açısından önemlidir. Karmaşık bir hizmet üretimi gerçekleştiren hastanelerde, maliyetlerin hesaplanması ve tedavi için gelen bir hastanın tedavi maliyetini bilmek hastane yöneticileri açısından oldukça önemlidir. Hastane yöneticilerinin, tedavi olmaya gelen bir hastanın tedavi maliyetini bilmeleri doğru yönetsel kararlar almalarına yardımcı olacaktır. Bu çalışmada doktor, hemşire ve diğer personel ücretlerinden bir hastaya düşen payın hesaplanması, hasta başına tüketilen pamuk, sargı bezi, şırınga benzeri sarf maliyetlerinin belirlenmesi gibi hastane maliyetlerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bir hastanede ortaya çıkabilecek çeşitli maliyetler (ilk madde ve malzeme maliyetleri, işçilik maliyetleri, genel üretim maliyetler v.b.) baz alınarak her bir tedavi servisinin, bir hastanın tedavisi için katlanması gereken maliyetin ne kadar olduğu ayrıntılı olarak incelenmiş ve hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Determining the expenses of the hospitals for the effectiveness and sustainability of management is so important. Determining and calculating the costs, knowing the cost of the treatment process helps managers while making their decisions. In this thesis, the costs of cotton, bandage, injection, syringe etc. per patient have been aimed to be defined. Determining and calculating the costs of a patient for each service at the hospitals have also been proposed by considering different costs of the hospitals such as general production cost.