Dokuzuncu Hariciye Koğuşu'nda söz dizimi
The syntax in The Dokuzuncu Hariciye Koğuşu
- Tez No: 370687
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET GÜLSEL SEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, Peyami Safa'nın Dokuzuncu Hariciye Koğuşu adlı romanının söz dizimi yönünden incelemesini içermektedir. Eser söz dizimi başlığı altında Kelime Grupları, Cümle bahsi ve Eksiltili yapılar olarak üç bölüm halinde incelenmiştir. Kelime Grupları bölümünde her bir kelime grubunun yapısı, çeşitleri, cümledeki görev özellikleri ve diğer kelime grupları ile olan ilişkileri belirlenmiştir. Cümle kısmında ise romandaki cümlelerin bağlanma şekilleri, yüklemin yerine ve türüne göre kazandığı özellikler ve cümlelerin anlamlarına göre olumluluk, olumsuzluk ve soru türleri tespit edilmiş, bu tespit ve incelemeler de romandan seçilen cümlelerle örneklendirilmiştir. Eksiltili yapılar bölümünde ise bu tür kullanımların eserde neden sıkça kullanıldığına ilişkin fikirlerimiz örnek cümlelerle tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, Peyami Safa's novel:“Dokuzuncu Hariciye Koğuşu”is examined according to syntax approach." In the syntax composition word groups, sentences and the elliptical structures are analysed in three part. In the word groups part, first the structure and types of each word groups are determined. After that; the connection of word groups among the other word groups are identified and the position of the words in sentences are assessed. In the sentence part the conjuctioning styles between the sentences, the special features which the predicates gained according the their place, the positive, negative and interrogative styles of the sentences are ascertained. As a consequence of these results, the examples of these sentence in the novel are determined. In elliptical structures part, the ideas are discussed why we usually use this kind of sentences.