Müziğin özelliklerinin beyin fırtınasında yaratıcılığa etkisi
The effects of the properties of music on creativity in the brainstorming
  1. Tez No: 370696
  2. Yazar: ÇAĞIN MERT ÖĞÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Son yıllarda duygudurum ile yaratıcılık arasındaki ilişkiler konusunda araştırmaların sayısı artmaktadır. Buna rağmen müzik yoluyla duygudurumu manipüle edildiği çalışmalar olmasına rağmen müziğin hangi özelliklerinin performansı nasıl etkilediği konusu bilinmemektedir. Daha önce yapılan bir araştırma müzik yoluyla duygudurumu manipüle etmiş ve bu şekilde oluşan duygudurumun yaratıcılığı etkilemediğine işaret etmektedir (Gültepe, 2014). Söz konusu araştırmada ortaya çıkan bu anlamsız etki, pozitif ve negatif duygudurumda kullanılan müziklerin özelliklerinin (farklı çalgılar, farklı tonlar, aralıklar, kültür vb.) farklı olmasında kaynaklandığı düşünülmektedir. Birinci araştırmada pozitif bir müzik uyumsuz aralıklar kullanılarak negatif bir duruma getirilmiştir. Bu şeklide müziğin çalgıları tonları kontrol edilmiştir. Bu araştırmada ayrıca ses şiddeti (dbA) yüksek ve düşük olarak manipüle edilmiştir. Bu manipülasyonlardan sonra denekler beyin fırtınasına tabi tutulmuştur. Araştırmanın sonucunda pozitif müzik dinleyenlerin daha olumlu duygulara sahip oldukları, daha esnek ve daha orijinal düşünceler ürettikleri ortaya çıkmıştır; ayrıca pozitif müzik esnekliği arttırmakta esneklik ise özgün düşünce sayısını arttırmaktadır. Öte yandan ses şiddetinin etkisi anlamlı değildir. İkinci araştırmada hoş – hoş olmayan müzik ile yüksek – düşük ses şiddetinde müzik beyin fırtınası sırasında deneklere dinletilmiştir. Araştırmanın sonucunda hoş müziğin esnek ve özgün düşünce sayısını arttırdığı bulunmuştur. Esnekliğin hoş müzik ile özgün düşünce sayısı arasında aracı bir değişken olduğu ortaya çıkmıştır. Beyin fırtınası oturumunun başlangıcında yüksek şiddetli müzik düşük olana göre beyin fırtınası performansını olumsuz etkilemiştir. Ancak bu olumsuz etki beyin fırtınasının ikinci yarısından itibaren ortadan kalkmaktadır. Beyin fırtınasının ikinci yarısında hoş müziğin, hoş olmayan müziğe göre beyin fırtınası performansını arttırdığı bulunmuştur. Bulgular literatürdeki model ve yaklaşımlara göre tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
More recently there has been a great increase in the numbers of studies that investigate relationship between mood and creativity. Even though there have been experimental studies that manipulated mood, the topic of which characteristics of music influences performance has not known yet. The initial research, which manipulated mood through music, has shown no effect of mood on creativity (Gultepe, 2014). This outcome can be due to the fact that the characteristics of music (e.g. different instruments, keys, intervals, culture and etc.) were different across positive and negative mood conditions. In Experiment 1, negative music was manipulated by inverting a positive music into negative music by means of dissonant intervals. In this way the instruments and tones of music were controlled across positive and negative music conditions. The loudness of music was also manipulated by a means of either high or low intensity (decibel). After these manipulations, the participants were brainstormed. The results of the first experiment showed that participants in the positive music condition had higher positive feelings, flexible and original ideas than those in the negative music condition. Moreover, the finding that positive music lead to a higher number of flexible ideas, which in turn increased original ideas suggest that flexibility is a mediator between pleasantness of music and creativity. However, the volume of music had no significant effect on creativity. In Experiment 2, the participants were listened either pleasant-unpleasant music or high-low volume of music while generating their ideas. The results of this experiment showed that pleasant music increased the number of flexible and original ideas. Flexibility was found to be a mediator between pleasantness of music and creativity. In the first half of the brainstorming session, high-level music led to lower number of ideas than low level music. However such effect was no longer evident in this second part of the brainstorming session. In the second half of the brainstorming session the pleasantness of music became evident; indicating that the participants in pleasant music condition generated higher number of ideas than those in negative music condition. These findings were discussed in lights of models and relevant approaches.