Örgütsel adalet algısının ve iş tatmininin çalışanların iş performansına olan etkileri: Ampirik bir çalışma
The effects of organizational justice and job satisfaction on employees' job performance
- Tez No: 370736
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL ELÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, örgütsel adalet algılarının (dağıtımsal adalet algıları, prosedürel adalet algıları) ve iş tatmininin, çalışanların iş performansına olan etkilerini incelemektir. Bu amaçla İstanbul, Kocaeli, Bolu ve Ankara'da faaliyet gösteren ağırlıkta Elektronik-Bilişim, Gıda, Bankacılık ve Taşımacılık sektöründen oluşan 22 firmanın çalışanlarına (N=514) anket soruları yöneltilmiştir. Elde edilen bulgular incelendiğinde Prosedürel adaletin ve iş tatmininin, iş performansını arttırdığı anlaşılmaktadır. Ancak, Dağıtımsal adaletin iş performansı üzerinde etkisi, istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The main goal of this research is examining the effects of perception of organizational justice (distributive justice perception, procedural justice perception) and job satisfaction on employees' job performance. For this purpose survey questions were asked to the employees of 22 firms (N=514), located in İstanbul, Kocaeli, Bolu and Ankara, most of them have operations in Electronics and IT, Food, Banking and Transportation. When the results are examined it's seen that procedural justice improves job performance. However it's seen that the effects of distributional justice on job performance is statistically insignificant.