Alcohol dependency, attachment styles, and coping strategies
Alkol bağımlılığı, bağlanma stilleri, ve başa çıkma stratejileri
  1. Tez No: 370737
  2. Yazar: HATİCE DAMLA ATEŞER
  3. Danışmanlar: DR. MİA MEDİNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı alkol bağımlılığı, yetişkin bağlanma stilleri ve stresle başa çıkma stratejileri arasındaki bağlantıyı incelemektir. Bu amaçla, alkol bağımlılığı tanısı almış otuz yetişkin, alkol kullanan ve herhangi bir alkol kötüye kullanım ya da bağımlılık tanısı almamış 30 yetişkin ve alkol kullanmayan 30 yetişkinden veri toplanmıştır. Katılımcılara, Demografik Bilgi Formu, Michigan Alkolizm Tarama Testi ve Stresle Başa Çıkma Tarzları Envanteri ve Yetişkin Bağlanma Stilleri Ölçeği uygulanmıştır. Korelasyon ve Çok Faktörlü Varyans Analizi gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın sonuçlarında, güvensiz bağlanmanın etkisiz başa çıkma stratejileri ile pozitif korelasyon ilişkisi içinde olduğu ve alkol bağımlılığı tanısı almış kişilerde güvensiz bağlanma stilinin ve etkisiz başa çıkma stratejilerinin anlamlı derecede yüksek olduğu görülmüştür. Tüm sonuçlar ilgili literatür ışığında tartışılmış, araştırma ve uygulama açısından ileride yapılabilecek çalışmalar önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the relationship of alcohol dependency, attachment styles and coping strategies. Data was collected from thirty individuals with a diagnosis of alcohol dependency, 30 individuals who use alcohol with no reported alcohol abuse or dependency issues and 30 individuals who do not use alcohol. Participants were administered a battery of questionnaires including a Demographic Information Sheet, Michigan Alcoholism Screening Test, Ways of Coping Inventory and Adult Attachment Style Scale. Correlation and Multivariate Analysis of Variance analyses were conducted to reveal the significant associates of alcohol dependency. The results showed that increased levels of insecure attachment were associated with increased ineffective coping and decreased effective coping. They also displayed that ineffective coping and insecure attachment were significantly high among alcohol dependent individuals. These findings, and their implications with suggestions for further research, were discussed in the light of existing literature.