Reliability and validity of expanded version of Inventory of Depression and Anxiety Symptoms (IDAS-II) in Turkish culture
Depresyon ve Kaygı Belirtileri Envanteri'nin ikinci sürümünün Türkçe uyarlaması ve psikometrik özellikleri
- Tez No: 370754
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METEHAN IRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, Depresyon ve Kaygı Belirtileri Envanteri'nin ikinci sürümünün (DEKB-II; Invetory of Depression and Anxiety Symptoms-II) Türk kültüründeki psikometrik özelliklerinin belirlenmesini amaçlamaktadır. DKBE-II, depresyon ve anksiyete belirtileri ile bipolar bozukluk belirtilerini birlikte değerlendirmeyi hedeflemektedir. Çalışmanın örneklemi sağlıklı kontrol grubundan (N= 713) ve ayakta tedavi gören hasta grubundan (N= 208) oluşmuştur. Temel bileşenler analizi sonuçları, DKBE'nin Türkçe Formu'nun orijinal formun faktör yapısına oldukça benzeyen bir yapısı olduğunu göstermiştir. Buna göre, DKBE-II üç faktör ve 18 yorumlanabilir alt ölçekten oluşmuştur. Güvenirlik analizleri DKBE-II'nin iç tutarlılığının oldukça yüksek olduğunu; envanterin zaman içindeki değişime duyarlı olmakla beraber test-tekrar test güvenirliğinin iyi olduğunu göstermiştir. DKBE-II'nin yapı ve ayırt edici geçerliliği Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği, Duygudurum Bozuklukları Ölçeği, Maudsley Obsesesis Kompulsif Soru Listesi ve Travma Sonrası Stres Bozukluğu Kontrol Listesi- Sivil Versiyonu ile değerlendirilmiş, ölçeğin yapı ve ayırt edici geçerliliğinin iyi olduğu ortaya konmuştur. Sağlıklı kontrol grubu ile hasta grubunun karşılaştırılması, iki grubun alt ölçekler bazında anlamlı derecede farklı puanlara sahip olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi, çalışma durumu ve algılanan gelir düzeyinin alt ölçekler üzerindeki etkisi incelenmiştir. Demografik değişkenlerin DKBE-II 'nin çeşitli alt ölçekleri üzerinde etkileri olduğu ortaya konmuştur. Sonuç olarak DKBE-II'nin Türkçe Formu'nun yeterli psikometrik özelliklere sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The present study examined psychometric properties of 'Inventory of Depression and Anxiety Symptoms-II (IDAS-II)' in Turkish culture. IDAS-II aims to assess depressive and anxiety symptoms as well as symptoms of bipolar disorder. Sample of the current study consisted of healthy controls (N= 713) and outpatients (N= 208). Principle component extraction with promax rotation yielded a solution that was similar to original factor structure of IDAS-II. IDAS-II revealed three factors and eighteen interpretable subscales that capture different symptom dimensions of targeted disorder in Turkish culture. IDAS-II revealed high level of internal consistency and significant retest correlations in general and established sensitivity due to change over time. IDAS-II also established good convergent and discriminant validity in relation to Beck Depression Inventory, Beck Anxiety Inventory, Mood Disorder Questionnaire, Maudsley Obsessive Compulsive Inventory, Panic Agoraphobia Scale and Post Traumatic Stress Disorder Check List-Civilian Version. IDAS-II subscales significantly differentiated healthy controls from outpatients. In addition, the effect of demographic variables such as gender, marital status, education, perceived level of income, work status on IDAS-II subscales were also examined. Results showed that demographic variables had an effect on various IDAS-II Scales. Consequently, all reliability and validity analyses indicated that the Turkish form of IDAS-II showed acceptable psychometric skills.