Politics of zombie moviesfrom voodoo to biohazard
Zombi filmlerinde politik altmetin vududan biyolojik tehlikeye
  1. Tez No: 370755
  2. Yazar: GÜLİZ NOYAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN KAYA ÖZKARACALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Zombi filmleri, ilk örneklerinden bugüne politik bir mesaj taşırlar. White Zombie (Halperin, 1932), ilk uzun metrajlı zombi filmi olarak kabul edilmektedir ve zengin bir post-koloniyel altmetine sahiptir. 1960'ların sonlarından itibaren, George A. Romero antikapitalist almetinleriyle, türü daha da politize hale getirir. Filmleri, türün kurallarını belirlemede önemli rol oynar. 21. yüzyıla geldiğimizde, alt-türün bir yandan hala Romero'nun mirasını taşıdığına şahit olurken, bir yandan da yeni ortaya çıkan“virüs”temasıyla tanışıyoruz. Anti-kapitalist alt-metin, bilimsel açıklamalar ve bir“tema”olarak virüsün türe dahil olması ile birlikte yerini yeni yönelimlere bırakmıştır. Demokrasi, özel mülkiyet, silahlı kuvvetler, devlet gücü ve kimlik politikalarını sorgulamaya yönelen alt-tür, her zamankinden daha da politize bir duruş kazanmaktadır. Bu tez, bu yönelimin oluşum biçimlerinin ana hatlarını belirlemeyi, öne sürülen yeni konseptleri saptamayı ve bütün bunların diğer Amerikan filmleri içinde nasıl bir yer edindiğini görmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Zombie movies are politically charged since the beginning of their time. White Zombie (Halperin, 1932) is considered to be the first feature length zombie movie and it has a rich post-colonial sub-text. At the end of 1960s, George A. Romero renders the genre even more political with his anti-capitalist subtexts. His movies established the conventions for the genre. In the 21st century, we see that the sub-genre is still carrying Romero's legacy on one hand and on the other, a new theme is introduced into the genre: virus. The introduction of scientific explanations and virus as a“theme”slightly shift the anti-capitalist meaning towards new directions. This helps the genre to become more charged than ever since they tend to bring democracy, private property, armed forces, state power and identity politics into questioning. This thesis aims to outline the way in which this shift has happened, to detect the newly introduced concepts and to see how all this fits into other American movies.