Edmond Goblot mantığında endüksiyon ve dedüksiyon
The Enduction and deduction in the logic of Edmond Goblot
- Tez No: 117125
- Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN HAYRİ BOLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bu çalışmamızda, çağdaş Fransız filozofu ve mantıkçısı Edmond Goblot'un endüktif ve dedüktif akıl yürütmeler hakkındaki temel iddialarını ortaya koyduk. Ayrıca onun teleolojik akıl yürütme olarak gördüğü finalitenin mantıktaki yerini tartıştık. Evvela Goblot'un mantığı, psikoloji ve sosyoloji ile ilişkilendirerek izah ettiğini ve mantık ilkelerinin sosyal temelli olduğu yönündeki fikirlerini belirttik. Goblot, Mantığın temelini oluşturan kıyası, bir akıl yürütme şekli olarak görmez. Ona göre kıyas dedüktif akıl yürütmeye yardımcı olan önemli bir unsurdur fakat akıl yürütme değildir. Biz Goblot'un kıyası akıl yürütme olarak kabul etmemesini sadece teorik bir iddia olduğu kanaatine vardık ve bu konudaki temellendirmesini yeterli.bulmadık. Daha sonra hem Goblot'un hem diğer bazı filozofların (J.S Mili, Bacon, Descartes ) dedüktif akıl yürütmenin yeni bilgiler üretmediği şeklindeki eleştirileri dile getirdik. Diğer taraftan endüktif akıl yürütmeyi ve bu akıl yürütmenin ilkelerini, teleolojik akıl yürütmeyi temellendirmek için dedüktif akıl yürütmeden daha önemli bulduğunu gösterdik. Böylece, Goblot'un kıyas konusundaki iddiaları ile yeni bir bilgi ortaya koymadığını gösterdik. Ayrıca zorunluluğu benimsemesine rağmen finaliteyi temellendirmek için finaliteyi determinizme ve sebeplilik ilkesine indirgeyerek çelişkiye düştüğünü gördük. Son olarak finalite probleminin klasik ve formel mantık anlamında özel bir mantık.problemi olmadığı kanaatine vardık.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT This study gives the information about Goblot's thoughts on the logic. Our endeavour in these pages is to explain the main features and ideas of Goblot's logical attitude which contains induction and deduction, and also thinking on the“finalite”as the teleological reasoning. Firstly, the purpose df the thesis is to show what he think about the grounds of the logic come out society, and whether or not psycology and sociology effectthe logic, as he says. This study is also an attempt to present if Goblot's thought which has emerged from special construction. Syllogism, as he claims, is not the main base of the logic as a way of reasoning. Though it is an important component of deduction.it is not real reasoning. We considered ourself to refute this kind of viewpoint. Secondly, we quoted that Goblot's and some logicans and famous philosophers (like Mill, Bacon, Descartes) concepts on deduction. They think that deduction can't produce any new knowledge while induction can do. Philosophically, this thesis deals with issues on“ finalite”As known by general reader, the consept of necessary relateswith.determinism which contains the idea of finaliteTherefore Goblot reduces the notion of finalitâto the notion of causalite. In our study, I hope that I have clarified the interrelationsships within Goblot's System, and isolated the major differences betveen Goblot's logical concept and traditional one. I wish to express my gratitude to Prof. S. H. Bolay whose comments and criticisms sharpened by thinking.