Private label purchase intension of consumers
Özel markalı ürünlerin satın alma niyetleri
- Tez No: 370782
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF CAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Özel Markalı ürünler perakendecilik yapmak adına mağazalarında satılmak üzere sahip olunan ve/veya lisans verilen ürünlerdir. Perakendeciler için Özel Markalı Ürünler müşterilerle daha güçlü ilişkiler kurmak adına farklı fırsatlar sunar. Bu çalışma demografik ve sosyo-ekonomik özellikler ile özel markalı ürünleri satın alma eğilimi arasındaki ilişkiyi ve tutumsa l değişkenler ile Özel Markalı Ürünlere eğilimli müşterilerle Özel Markalı Ürünlere eğilimli olmayan müşteriler arasındaki farklılıkları tanımlamaya odaklanmaktadır. Çalışmanın bazı önemli bulguları şu şekilde sıralanabilir: Satın alma davranışı ile ilgili olarak özel markalı ürün satın alırken medeni hal açısından farklılık bulunmaktadır. Bekarlar şuan satın almayı planlamadıklarını dıklarını fakat gelecekte satın alabileceklerini belirtmişlerdir. Satın alma davranışı ile ilgili olarak özel markalı ürünleri satın alırken gelir durumu konusunda farklılıklar bulunmaktadır. 6500TL ve üzeri kazanan grup kesinlikle özel markalı ürünleri satın almayacaklarını belirmişlerdir. Bu net bir şekilde zengin insanların özel markalı ürün tercih etmediklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Private labels are products owned and/or licensed by retail businesses for selling in their stores. For retailers, private labels offer different opportunities to have stronger relationship with their customers. This study focuses on the relationship of demographic and/or socio-economic characteristics with the propensity to buy private labels and to define the differences in attitudinal variables between private label tending shoppers and non-private label tending shoppers. Some important finding of this study can be listed as follows: Regarding purchase intention, there is difference in terms of marital status while buying private label paper brands. Some of the respondents claimed that they would not buy private label paper products but in the future they might buy private label paper products. Regarding purchasing behavior, there is a difference in terms of level of income while buying private label brands. The group which earns 6500+ remarked as significant ''definitely I do not buy private label brands''. This can show that wealthy people do not prefer to purchase private label paper products.