Hükmün açıklanmasının geri bırakılması
The postponement of declaration of verdict
  1. Tez No: 370781
  2. Yazar: TURAN TEMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN YENİSEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tezimizin konusu, Çocuk Koruma Kanunu olarak 2005 yılında ve sonra 2006 yılında Ceza Mahkemesi Kanunu ile mevzuatımıza giren hükmün açıklanmasının geri bırakılması oluşturmaktadır. Koşullu bir düşme nedeni olarak, kurumun ülkemizde uygulanmasına başlamasından itibaren sekiz yıl geçmiştir. Ancak, kurumun uygulanmasında, hala tereddüt yaratan birçok nokta bulunmaktadır. Çalışmamızda, bu sorunlu noktalar üzerinde durmak suretiyle tezimizi oluşturmaya çalışılmıştır. Üç bölümden oluşan bu çalışmamızın ilk bölümünde, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kavramı, hukuki niteliği, kurumun düzenlenme amacı ve tarihsel süreci üzerinde çalışılmıştır. Ayrıca kurumun esin kaynağını oluşturan onarıcı adalet anlayışı ve öncesindeki adalet anlayışları incelenmiştir. Kurumun diğer ceza bireyselleştirme kurumları ile karşılaştırılmasını yapılarak, ideal bir kuruma ulaşmak amaçlanmıştır. İkinci bölümde hükmün açıklanmasının geri bırakılmasının koşulları, uygulanması, sonuçları ve gidilebilecek kanun yolları incelenmiştir. Son bölümde, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kurumunun sorunları üzerinde durarak, öneriler sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The topic of our thesis is the postponement of declaration of verdict , which entered into our legal system with The Law of Child Welfare in 2005 and the task its place in Law in Criminal Procedure in 2006 , The postponement of declaration of verdict is an a cause of conditional drop has been eight years pasted its application in our system . There are contraversial points taken into problems whether it has been applied or not that is tried to get these problem topics. It is studied the term of the postponement of declaration of verdict, legal character, definition, purpose of installation, process of historical in the first part of our research, consisted of three parts at all.Also is researched senses of justice espicially reparative justice our subject of source of insprition the conditions of postponement of declaration of verdict.It is analysied comparison of other similar subjects than the postponement of declaration of verdict and its topics with problem. In the second part , its application, results, and supervisional ways against the subject of delay of the provision is researced. It is tried to offer solutions against its problems in the last part.