W. Shakespeare'in Hamlet adlı oyununda W. Shakespeare'in Hamlet karakterinin ağzından oyunculara söylettiği oyunculuk yaklaşım biçiminin K. Stanislavski'nin kuramı ile çatışmasının araştırılması, hamlet karakterine bakış
Searching the conflict between K. Stanislavsky's system and the acting approach in W. Shakespeare's play Hamlet Which W. Shakespeare narrated using hamlet character, a view of the character Hamlet
- Tez No: 370783
 - Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ALİ DÜŞENKALKAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 36
Özet
Stanislavsky, yarattığı sistemle bizlere oyunculuk eğitiminin ne olduğunu ve nasıl verilebileceğini gösteren dev bir harita sunmuştur. William Shakespeare ise, henüz oyunculukla ilgili hiç bir sistem oluşturulmamışken, oyunculuk sanatına dair düşüncelerini bize“Hamlet”oyununda, Hamlet'in oyuncularına öğütler verdiği tiradında, Hamlet'in ağzından aktarmıştır. Bu tezin amacı, günümüzde Hamlet karakterini oynamak için Stanislavsky sistemi çerçevesinde çalışılırken, bir yandan yazarın düşüncelerini de başarıyla aktarabilmek konusunda bu sistemden nasıl faydalanılabileceğini araştırmaktır. Hamlet karakteri, hem Shakespeare'in dünyasına bağlı kalarak hem de Stanislavski sisteminden faydalanarak incelenecektir. Shakespeare, oyunucularına öğütler verirken, onlara sonuçlar vermiştir. Oysa Stanislavsky, bu sonuçlara ulaşabilmenin çözümünü bir süreç olarak görmüştür. Bu süreci detaylı bir şekilde bu tezde sunmaya çalışacağım. Bu nedenle, bir tiyatroda rejisör ve oyuncu arasındaki profesyonel ilişki çok önemlidir. Rejisör, oyuncuyu sonuçla görevlendirdiği takdirde, bu o oyuncuyu taklit etmek durumunda bırakır, kısıtlar ve mutsuz eder. Oysa bir rejisör, oyuncuya karakterinin hangi eylemi yapması gerektiğini ve bu eylemi niçin yaptığını söylemeli, oyuncu ise bu eylemi nasıl yapması gerektiğini düşünmelidir. Gerçekçi tiyatronun varolabilmesi ancak bu şekilde mümkündür. Aksi takdirde amacımızdan sapmış oluruz.
Özet (Çeviri)
Stanislavsky presented us a huge map of what acting training and how it can be done by the system he created. And Shakespeare, while there is no system had been developed in acting, narrated his thoughts about acting art in the play Hamlet, in the monologue part which Hamlet gives advice to the players. This thesis aimed to research how to make use of this system about presenting the author's thoughts successfully while studying in the system of Stanislavsky in order to play The Hamlet character. The character of Hamlet is going to be studied within the frame of both abiding by Shakespeare's world and making use of Stanislavsky's system. While Shakespeare gives advice to his players, he gives them the results. But Stanislavsky thinks that it is a process matter to reach these results. I am going to present this process in detail in this thesis. In a theatre, the proffessional relationship is pretty important. If a director charges the actor for the result, it makes the actor imitate unavoidably, it makes him/her limited and unhappy. Yet, a director should tell the actor which action s/he must do and why it must be done, whereas the actor should think the way how to do it. It is the only possible way to exist for realistic theatre. Otherwise, it means that we deviate from the aim.