Perakendecilikte mağaza atmosferinin tüketici karar alma sürecine etkisi: Türk çorap pazarına bir uygulama
The effects of store atmosphere on consumer purchase decision process in retailing: An application in Turkish socks marketing
  1. Tez No: 370784
  2. Yazar: MERAL ÇİTİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
1980'ler sonrası yabancı mallarının ülkeye girişi ile birlikte tüketim hızlı bir şekilde arttı. Talebi karşılayabilmek için perakendeci firma sayıları da pazarda artış gösterdi, böylece yoğun bir rekabet ortamı oluştu. Rakiplerine karşı rekabet üstünlüğü sağlamak isteyen perakendeciler, satışlarını arttırmanın yollarını aradılar. Müşterinin alışverişten zevk almasını, mağazada daha fazla zaman geçirmesini, mağazaya tekrar gelme olasılığını, planlanandan daha fazla para harcama eğilimi gibi birçok noktaya önem verdiler. Böylece zamanla yoğun rekabet ortamında başarıyı yakalamak isteyen firma sahipleri, farklılıklarını ortaya koymak için mağaza atmosferinin etkisinin büyük olduğu bilincine vardılar. Bu tezde perakendecilik kavramı ve mağaza türleri açıkladıktan sonra mağaza atmosferi önemi, etkileri ve faktörleri hakkında teorik bilgiler verildi. Uygulama alanı olarak Türk çorap sektöründe yer alan Penti çorap seçilerek sektör hakkında kısa bilgiler verildi. Çalışmanın sonucu, tüketici satın alma karar sürecinde mağaza atmosferini oluşturan faktörlerin önemli bir etkisi olduğunu sonucuna varıldı. Tüketicilerin önem verdiği mağaza atmosferini oluşturan faktörler ise sırasıyla; insan, iç, dış, koku, ve son olarak işitsel faktörlerdir.
Özet (Çeviri)
After 1980s, consumption was increased quickly in parallel with nation's imports. Retail dealers in market were increased for meeting the demand. As a result of that, extreme competition environment was occurred in the market. Retail dealers whose demand was having competitive advantage versus of competitors, looked for a way to increase their sales. They attached great importance for their consumers to enjoy shopping, spend more time and money without planning in store, increase possibility of coming again to store after shopping. In process of time, retailers who wanted to catch competitive advantage versus of competitors, noticed the effects of store atmosphere on consumer purchase decision process in retailing. In first place of this thesis, term of retailing and variety stores in retailing have been explained briefly. Then, both importance and influence of store atmosphere, the factors which form this atmosphere have been overemphasized in the second part of work. Following part, scope of application has been chosen from Turkish socks which is Penti retail socks stores. Result of the work shows that the factors which form store atmosphere have huge effects on consumer purchase decision. Based on analyse, the order of importance factors for customer can be said human, internal, external, sensual and lastly auditory factors.