Devlet memurlarının ceza yargılaması ve izin sistemi
Criminal proceedings of public officials and authorization system
- Tez No: 370789
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET YAYLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Tezimizde devlet memurlarının ceza yargılaması incelenerek soruşturma izni alınıp alınmaması gerektiğine ilişkin değerlendirmelerde bulunulacaktır. Bu çerçevede öncelikle memur kavramı açıklanmaya çalışılacaktır. Devam eden bölümlerde memurların, görevleri sırada ya da görevleri gereği hukuka aykırı ve kusurlu eylemleri nedeniyle hangi sorumluluk türleri ile karşı karşıya kalacakları üzerinde durulacaktır. Ayrıca doktrinde oldukça tartışmalı olan soruşturma izni alınması gerektiğine ilişkin açıklamalarda bulunulacak ve memurların gerek konumları, gerekse ifa ettikleri görevleri nedeniyle bazı özel soruşturma yöntemlerine değinilecektir. Sonuç olarak da, memurların ceza yargılamasında soruşturma ve kovuşturma safhalarına geçilmeden önce soruşturma izni alınıp alınmaması gerektiği konusunda kişisel görüşe yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
Our thesis investigates criminal proceedings of public officials and involves assessments as to whether authorization is needed for such proceedings. As such, the concept of official is first examined. In further sections, types of sanctions that public officials face due to unlawful or wrongful acts during or as per the conduct of their services. Besides, the necessity of authorization is discussed, a controversial issue in the doctrine, and certain special investigation methods are mentioned relevant to the positions and functions of public officials. Consequently, personal views are presented on the necessity of authorization prior to the investigation and prosecution phases in criminal proceedings of public officials.