Factors affecting purchasing decision towards private labels: A study on milk product in İstanbul
Özel marka satın alma kararını etkileyen faktörler: İstanbulda süt ürünü üzerine bir çalışma
- Tez No: 370798
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ALTAY AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Özel markalı ürünler, perakendeciler tarafından pazarlama dünyasındaki hızlı gelişimlere, tüketici tercihlerindeki değişimlere ayak uydurmak ve rekabet avantajı kazanmak için en etkili yollardan birisi olarak algılanmaktadır. Perakendeciler bu amaçla, kendi kontrolleri altında üretilen, kendileri tarafından dağıtılan ve pazarlanan, medya ve reklam masraflarından arındırılmış özel markalı ürünleri piyasaya sürmektedirler. Özel markalı ürünler, tüketicilere aynı kalitedeki ürünleri daha ekonomik bir şekilde sunmakla, perakendecilere ise karlılığı, mağaza trafiğini ve raflardaki kontrolünü artırmak ve sadık müşteriler yaratma şansını sunmakla günümüzde daha da önemli hale gelmiştir. Türkiye'de özel markalara yönelik kayda değer eğilim, özel marka kavramını akademik açıdan da ilgi odağı haline getirmiştir. Çalışmanın amacı, özel markaları satın alma kararını etkileyen faktörleri ve bu faktörlerin tüketicilerin demografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemektir. Ayrıca, tüketicilerin alışveriş alışkanlıkları, açık sütü ve firma markalı sütü satın alma kararını etkileyen faktörler de genel olarak saptanmaya çalışılmıştır. Araştırma kapsamında, İstanbul'da süt ürününe yönelik, 372 katılımcıyla bir anket calışması gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda, elde edilen veriler SPSS programı yardımıyla ve gerekli analizlerle test edilmiş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Private labels have been perceived as one of the effective way in order to cope with fast developments in marketing world, consumers' preferences and gaining the competitive advantage by retailers. For this purpose, retailers have been launching private labels that have produced under their control, distributed and marketed by themselves and purified from media and advertising costs. Private labels have become more important in recent days by proving consumers to buy a same quality product in more economical way and giving a chance to retailers to increase the profitability, store traffic, control on shelves and create loyal consumers. The remarkable tendency towards private label products in Turkey has brought the private label concept in center of attraction, from academic viewpoint also. The aim of the study is to identify the factors influencing purchasing decisions of private labels and if these factors show difference according to the demographic characteristics of consumers. Furthermore, it was try to determine the shopping habits of consumers, the factors affecting purchasing decisions towards unpacked and national branded milk, generally. As part of the research, a survey has been performed with 372 participants in İstanbul, in case of milk product. In this context, the obtained data has been tested and evaluated with the help of SPSS and required analysis.