Adalet Ağaoğlu'nun Kozalar adlı oyununun ve karakterlerin incelenmesi
Analysis of Adalet Agaoğlu's play named 'Kozalar' and the characters
  1. Tez No: 370827
  2. Yazar: GÜL ALTINOK
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ALİ DÜŞENKALKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, bir oyunun ve oyun kişilerinin teorik olarak analiz edilerek; bu bilgiler ışığında oyunun bir bölümünün sahnelenmesini amaçlamaktadır. Türk tiyatrosunun en önemli kadın yazarlarından biri olan Adalet Ağaoğlu'nun“Kozalar”adlı oyununu ve bu oyundaki üç kadın karakteri üzerinde kapsamlı bir çalışma gerçekleştirilmiştir. İlk olarak, yazarın hayatı, eserleri, üslubu, Türk tiyatrosu için yaptıkları ve 1950'lerden günümüze Türk tiyatrosu ele alındı. Kozalar'ın yanı sıra kadın merkezli üç farklı oyunun kadın karakterlerinin genel özellikleri Ağaoğlu'nun oyunlarında yarattığı kadın karakterlerini daha iyi anlamak için karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Daha sonra bu bilgiler doğrultusunda Kozalar oyunu biçim ve öz açısından analiz edilmiştir. Bu incelemelerde türü, üslubu, konusu, oyunun genel çözümlemesi, rol analizi, oyunun ve hazırlık çalışmalarının ayrıntılarının yer aldığı süreç analizi ele alınmıştır. İnceleme, süreç ve sonuçlar detaylı olarak sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to be staged of a play in the lights of theoretical analysis of a play and it's characters. Adalet Ağaoğlu is one of the most important woman playwrights of Turkey whose one of the one act plays called Kozalar and three woman characters in the play is studied and reviewed comprehensively. Biography of the playwright, her pieces, literary style, and structure, contributions to Turkish Theater and overview of Turkish theater from 1950s to present is examined in detail. In addition to Kozalar, three different woman centric plays of Ağaoğlu is studied by comparing general characteristics of woman characters in order to understand women characters created in her plays. After that, the play Kozalar is examined in terms of style and story in the direction of the theoretical analysis including style, structure, setting, and storyline, overall analysis of the play, analysis of the characters, role analysis and analysis of process is passed through during the preparation of the performance. The study, the process and the results have been presented in detail.