Effects of perceived parenting conflict, perceived parenting style, and attachment style on romantic relationship attitudes and life satisfaction
Alglanan anne-baba arasındaki çatışma, algılanan anne-baba tutumları ve bağlanma stillerinin romantik ilişkilerdeki tutumlar üzerine etkileri
  1. Tez No: 439059
  2. Yazar: ÖZLEM OKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NURAY KARANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma (1) çalışmada yer alan algılanan anne-baba arasındaki çatışma, algılanan anne-baba tutumları, ebeveyn bağlanma stilleri, romantik ilişkideki tutumlar ve yaşam doyum ölçüm araçlarının aralarındaki karşılıklı ilişkiyi; (2) çalışmadaki ölçüm araçlarıyla ilişkili faktörleri; (3) algılanan anne-baba tutumu ve ebeveyn bağlanma stillerinin, algılanan anne-baba çatışması ve romantik ilişkilerdeki tutumlar arasındaki ilişkide aracı bir rolünün olup olmadığını; ve algılanan anne-baba tutumları, ebeveyn bağlanma stilleri ve romantik ilişki tutumlarının, algılanan anne-baba çatışması ve yaşam doyumu arasındaki ilişkide aracı rolünün olup olmadığını incelemeyi amaçlamaktır. Çalışmanın verisi, yaşları 18 ile 65 yaş arasında değişen 595 katılımcıdan toplanmıştır. Sonuçlar algılanan anne-baba çatışmasının algılanan anne-baba tutumları ve alt boyutlarıyla, ebeveyn bağlanma stilleri ve alt boyutlarıyla, romantik ilişki tutumları ve alt boyutlarıyla ve yaşam doyumuyla anlamlı şekilde ilişkili olduğunu göstermiştir. Bunun yanı sıra, algılanan anne-baba çatışmasının romantik ilişki tutumları arasında yer alan kaygı ve kaçınmayla anlamlı bir ilişkisinin olduğu bulunmuştur. Algılanan anne-baba tutumlarının alt boyutlarından biri olan babanın duygusal sıcaklığının kaygı ve kaçınmayla negatif yönde bir ilişkisinin olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca, babanın aşırı koruyucu tutumunun kaygıyla negatif yönde ilişkili olduğu bulunmuştur. Kaygıyla güvenli bağlanmanın negatif; korkulu ve kayıtsız bağlanmanın pozitif yönde ilişki gösterdiği ortaya çıkmıştır. Bunun yanında, kaçınma ve güvenli bağlanma arasında negatif; kaçınmacı ve korkulu bağlanma stilleri arasında pozitif bir ilişkinin olduğu görülmüştür. Yaşam doyumu ve algılanan anne-baba çatışması arasında pozitif bir ilişki olduğu bulunmuştur. Yaşam doyumuyla babanın aşırı koruyuculuğu ve annenin reddediciliği arasında negatif; babanın duygusal sıcaklığı arasında pozitif yönde ilişki ortaya çıkmıştır. Yaşam doyumu ve güvenli bağlanma stili arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca, yaşam doyumu ve romantik ilişki tutumlarından olan kaygı arasında negatif yönde ilişki ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada, algılanan anne-baba tutumlarının ve ebeveyn bağlanma stillerinin algılanan anne-baba çatışması ve romantik ilişki tutumları arasındaki ilişkide rollerinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The current study aimed to examine (1) association between measures of the study including perceived parental conflict, perceived parenting styles, attachment styles, romantic relationship attitudes and satisfaction with life; (2) factors related with perceived parental conflict, perceived parenting styles, attachment styles, romantic relationship attitudes and life satisfaction; (3) the mediator effect of perceived parenting styles and attachment styles on the association between parental conflict and romantic relationship attitudes; and (4) to investigate the mediator roles of perceived parenting styles, attachment styles and romantic relationship attitudes on the relationship between parental conflict and satisfaction with life. The data was collected from 595 participants between the ages 18-65. The results of the study revealed that perceived parental conflict was associated with perceived parenting styles, attachment styles, romantic relationship attitudes including anxiety and avoidance and satisfaction with life. Moreover, perceived parental conflict was found to be associated with both anxiety and avoidance. Furthermore, Perception of parental styles including father's overprotection and emotional warmth were found to be negatively associated with anxiety. Moreover, father's emotional warmth was also negatively associated with avoidance in romantic relationship. Furthermore, secure attachment was found to be negatively, fearful and preoccupied attachment styles were found to be positively associated with anxiety; however, avoidant and fearful attachments were found to be positively, and secure attachment style was found to be negatively associated with avoidance in romantic relationships. The results of the study about satisfaction with life indicated that perceived parental conflict was positively associated with satisfaction with life. Perceived parental styles had some type of relationship with satisfaction with life. While mother's rejection and father's overprotection was found to be negatively associated with life satisfaction, father's emotional warmth was found to be positively associated with life satisfaction. Moreover, secure attachment was found to be positively, anxiety was found to be negatively associated with satisfaction with life. This study displayed that perceived parenting style and attachment style had an important role on the association between parental conflict and romantic relationship attitudes.