Arşivlerde danışma hizmetleri ve Osmanlı Arşivi'ndeki durum
- Tez No: 37086
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA AKBULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET Bir devletin geçmişi, bugünü ve geleceği göz önüne alınırsa, gelecekte ancak arşivleri ile vardır diyebiliriz. Arşivlerin, ulusların idari, sosyal, kültürel ve siyasi hayatlarındaki yeri ve önemi bütün devletlerce kabul edilmiştir. Arşivlerin önemi içerdikleri değerli arşiv belgelerinden kaynaklanmaktadır. Arşiv belgeleri, bilimin ve toplumun hizmetine sunulursa bir anlam ifade edebilir. Arşivlerde verilmekte olan danışma hizmetleri aracılığıyla arşiv belgeleri bilimin hizmetine sunulabilir. Danışma hizmetlerinin çağdaş anlamda verilebilmesi için hizmetlerde mikroformların, ve bilgisayarların kullanılması gerekmektedir. Günümüz teknolojilerinin danışma hizmetlerinde kullanılması, hizmetlerde hız, kolaylık, etkinlik ve ekonomi sağlamaktadır. ülkemiz Osmanlı İmparatorluğu 'ndan devraldığı arşiv belgeleriyle, dünyanın en zengin arşivlerine sahip sayılı ülkelerinden biridir. Arşivlerimizdeki belgeler, yalnızca Türkiye için değil Avrupa, Kuzey Afrika ve Yakındoğu ülkelerinin siyasi, iktisadi ve kültürel konulardaki sorunlarının çözümünde de önem taşımaktadır. Bu nedenlearşivlerimizde araştırma yapmak isteyen yerli ve yabancı araştırmacıların sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. Osmanlı Arşivi'ndeki belgelerin hizmete sunulması için danışma hizmetlerinden yararlanmak gerekir. Ancak Osmanlı Arşivi'ndeki danışma hizmetleri yeterli ve etkin bir şekilde verilememektedir. Bu hizmetlerin çağdaş anlamda verilebilmesi için teknolojik gelişmelerden de faydalanmak lazımdır. Çünkü danışma hizmetleri, arşivleri ve içerdiği belgeleri kamuoyuna en iyi şekilde tanıtan unsurların başında gelmektedir. 194
Özet (Çeviri)
SUMMARY ¥ When we consider the past, present and future of a nation, we can say that a nation can exist only with its archives. The crucial importance of archives in the administrative, social, cultural and political dimensions of a nation has been accepted by all nations. The importance of archives lies in the value of documents they contain. Archive documents could have some value only when they are presented to the use of science and society. Archive documents can be presented to the scientific community and society through reference services. The use of microforms and computers is absolutely, necessary for a modern reference service. The recent information technologies in reference services provide speed, efficiency, effectiveness and economy in these services. With the archives inherited from the Ottoman Empire, our country has some of the richest archives of the world. The documents in our archives are invaluable for solutions to the political, economical and cultural problems of not only Turkey, but also of European, North African and- Middle Eastern Countries. Therefore, thenumber of Turkish and foreign researchers who want to do research on our archives is increasing rapidly. In order to present the documents of the Ottoman Empire to the use of public, we need to develop the reference services. Unfortunately the reference services in Ottoman Archives are neither sufficient nor efficient. We have to use all the facilities of recent information technologies for the development of reference services, because it is impossible to present the archive documents to the use of public without these services. 192