Türkiye'de kayıtdışı ekonomi ve eğitim düzeyi ilişkisi
Relationship between informal economy and educational level in Turkey
- Tez No: 370885
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAŞİM AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kayıtdışı ekonomi, oldukça geniş bir faaliyet alanını kapsamakta ve çeşitli şekillerde adlandırılmaktadır. Kayıtdışı ekonominin ölçülmesi de oldukça zordur. Ancak Türkiye'de boyutlarının yüksek olduğu bilinmektedir. Nedenleri açısından ekonomik, mali, siyasi ve idari, ahlaki ve psikolojik olmak üzere dört grupta toplanabilir. Söz konusu nedenler ve bu nedenlerin etkisi ülkeden ülkeye farklılaşmaktadır. Türkiye açısından da nedenlerin ağırlıklarının farklılaştığı görülür. Etkileri konusunda olumlu ve olumsuz görüşler ileri sürülmüştür. Ancak olumsuz etkileri daha fazla ve akla yatkındır. Kayıtdışı ekonominin sayılan nedenlerden arındırılabilmesi için önerilebilecek bir faktör ise eğitimdir.Türkiye'de temel eğitim göstergeleri özellikle son dönemde olumlu bir görüntü sergilemektedir. Eğitim yatırımları, okullaşma oranları, okuryazar oranı, öğretmen ve mezun sayısındaki artışla birlikte eğitimde kalitenin de arttığı görülmektedir. Bu durum genç nüfusa sahip olan ülkemiz adına umut vericidir. Çünkü eğitim hem kişisel hem de toplumsal faydalara sahiptir. Faydaları açısından eğitim, gelir dağılımındaki adaletsizliği, doğurganlığı, suç oranlarını ve işsizliği düşürür; aynı zamanda ekonomik büyümeyi sağlar. Sayılan bu faydalar, kayıtdışı ekonominin birçok nedeni ile ilişki içindedir. Diğer yandan eğitim düzeyindeki artış ile birlikte hem kayıtdışı istihdam hem de yeraltı ekonomisinde faaliyet gösteren kişi sayısı düşmektedir.Sonuç olarak, eğitim yatırımlarında ve kalitesinde oluşturulabilecek bir artış, kayıtdışı ekonominin boyutlarını azaltacak, işgücünün daha verimli alanlarda çalışmasına ve daha iyi bir hayat standardına sahip olmasına yol açabilecektir.
Özet (Çeviri)
The informal economy covers a wide range of activities and it is called different names. It is hard to measure the informal economy. In Turkey, however, it is well known that the ınformal economy is very high. In terms of its reasons, it is classified four groups as economic, financial, political and administrative, moral and psychological. Reasons of informal economy and their effects vary from country to country. For Turkey, magnitude of reasons varies too. It is claimed negative and positive opinions about its effects. But its negative effects are more and more plausible. Education can be proposed as the factor that finishes the reasons of ınformal economy.In Turkey, the basic educational indicators, especially in the last period exhibit a positive image. İncreasing in ınvestments in education, literacy rate, teacher and graduated rates and quality in education can be seen in Turkey. This situation is promising for Turkey which has young population; because education has both personal and social benefits. In terms of benefits, education reduces inequality in income distribution, fertility and crime rates and unemployment; meanwhile it provides economic growth. Benefits of education are in association with the many reasons of informal economy. On the other hand, employment in informal economy and number of active people in underground economy reduces with the increase in education level.In conclusion, growth in educational investment and its quality reduces the dimensions of informal economy. This leads to efficient use of labor force and a higher life standard.