Kayıt dışı kadın istihdamı ve ekonomik büyüme: Türkiye örneği
Women's unregistered employment and economic growth: The sample of Turkey
- Tez No: 832784
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT BAYRAMOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA ELMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kayıt dışı ekonomi ve işgücü piyasasındaki yansıması olan kayıt dışı istihdam, Türkiye için önemli sorunlardandır. Kayıt dışı istihdamda en çok yer alan bireyler ise kadınlardır. Kayıt dışı kadın istihdamının ekonomik büyüme üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanan bu çalışmada öncelikle büyüme, kayıt dışı ekonomi ve kayıt dışı istihdam kavramlarına ilişkin açıklamalar yapılarak Türkiye'de kayıt dışılığın görünümü ve kadın istihdamı ile ilgili kuramsal çerçeveye yer verilmiştir. Çalışma ile ilgili literatür taramasının ardından ampirik analiz sonuçları açıklanmıştır. 2007-2021 dönemini kapsayan bu çalışmada, Türkiye'nin Düzey 2 bölgelerine ait GSYH, kayıtlı kadın istihdamı, kayıt dışı kadın istihdamı, göç, doğum ve nüfus değişim oranı verileri ile Türkiye'de kayıt dışı kadın istihdamının büyüme üzerine etkisi, panel veri yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Seriler arası eşbütünleşme ilişkisinin tespiti için Kao ve Pedroni eşbütünleşme testi uygulanmış ve serilerin eş bütünleşik olduğu tespit edilmiştir. Değişkenler arası nedensellik testinde ise kayıt dışı kadın istihdamı, göç, doğum ve nüfus değişim oranı değişkenleri ile GSYH arasında nedenselliğin etkili olduğu ancak kayıtlı kadın istihdamının GSYH arasında herhangi bir nedenselliğin olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca doğum ve nüfus değişkenlerinin kayıt dışı kadın istihdamının Granger nedeni olduğu ancak göç değişkeninin kayıt dışı kadın istihdamının Granger nedeni olmadığı belirlenmiştir. Yapılan regresyon analizi sonucunda ise kayıt dışı kadın istihdamının ekonomik büyümeyi ters yönde ve önemli düzeyde etkilediği, kayıt dışı kadın istihdamındaki yükselişin ekonomik büyümeyi negatif yönde etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The informal economy and its reflection in the labor market, unregistered employment, are among the important problems for Türkiye. Women are the individuals involved in the unregistered employment mostly. In the present study aiming to determine the effects of women's unregistered employment on economic growth, explanations are made about the concepts of growth, unregistered economy and unregistered employment firstly, and the theoretical framework regarding the appearance of unregistered employment and women's employment in Turkey is included. The empirical analysis results are explained following the literature review of the study. In this study covering the period 2007-2021; GDP, women's registered employment, women's unregistered employment, migration, birth and population change rate data of Turkey's Level 2 regions and the effect of women's unregistered employment on growth in Turkey are examined using the panel data method. Kao and Pedroni cointegration test was applied to determine the cointegration relationship between the series and it is found that the series are cointegrated. In the causality test between variables, it is seen that there is a causality between the variables of women's unregistered employment, migration, birth and population change rate and GDP, but there is no causality between women's registered employment and GDP. In addition, it was determined that birth and population variables are Granger reasons for women's unregistered employment, but migration variables are not Granger reasons for women's unregistered employment. As a result of the regression analysis, it is concluded that women's unregistered employment affects economic growth negatively at a significant level, and the increase in women's unregistered employment affects economic growth negatively.