Combined aes + aegis architectures for high performance and lightweight security applications
Yüksek performanslı ve düşük alanlı güvenlik uygulamaları için birleşik aes + aegıs mimarileri
  1. Tez No: 371132
  2. Yazar: FURKAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN FATİH UĞURDAĞ, YRD. DOÇ. DR. TOLGA YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Günümüzde kriptografi banka kartlarından telefonlara, arabalardan haberleşme araçlarına ve bulut hizmetlerine kadar pek çok alana girdi. Digital bilgiyi yetkilendirilmemiş erişimlere karşı korumak için bir çok şifreleme algoritması mevcuttur. Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES) Amerikan Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (U.S. NIST) tarafından standart şifreleme algoritması olarak onaylandıktan sonra en önemli blok şifreleyici olmuştur. AES'in kanıtlanmış güvenliği ve makul donanım kullanımı onu yeni bilgi güvenliği uygulamaları için mantıklı bir seçim yapmaktadır. Bugüne kadar, yüksek performanstan düşük alan kullanımına kadar pek çok tasarım yaklaşımını hedefleyen AES versiyonları donanımsal ve yazılımsal olarak gerçeklendi. Ancak günümüz bilgi güvenliği uygulamaları hem gizlilik hem de kimlik doğrulama gerektirdiği için, kimlik doğrulamalı şifreleme giderek daha çok önem kazanmaktadır. AES, bir çok kriptografi bilimcisi tarafından kimlik doğrulamalı şifrelemenin gerçeklenmesinde mantıklı bir seçim olarak düşünülmektedir. Son zamanlarda literatürde, AES algoritmasını olduğu gibi kullanan ya da AES'te küçük değişiklikler yaparak kullanan kimlik doğrulamalı şifreleme algoritmları çokça gözükmeye başlamıştır. Bu yeni kimlik doğrulamalı şifreleme algoritmalarının bazılarında daha iyi performans ve daha az kaynak kullanımı başarılabileceği iddia edilmektedir. Ancak bu algoritmalar henüz yeni literatüre girdiği için bu iddiaları destekleyen çok az donanım gerçeklemesi mevcuttur, hatta bazıları donanımsal olarak henüz gerçeklenmemiştir. Bu tezde AES'i, çok yakın zamanda literatüre giren AES tabanlı kimlik doğrulamalı şifreleme algoritması olan AEGIS ile aynı donanımda birleştiren mimariler tasarlanmıştır. Buradaki amacımız iki algoritmanın tek bir devrede gerçeklenmesine örnek teşkil edecek bir mimari sunmak, birleşik performans ve donanım kaynağı kullanımını analiz etmek ve AEGIS'ın tasarımcılarının kaynak kullanımı konusundaki iddialarının tartışılabileceği sentez sonuçları elde etmektir. Ayrıca bilgilerimize göre literatürde AEGIS'ın donanımda gerçeklenmesini sunan bir çalışma henüz yapılmamıştır ve AEGIS ilk kez bu çalışmada donanımsal olarak gerçeklenmiştir. Bu tezde yüksek performans ve az donanım kaynağı kullanan olmak üzere iki değişik, birleşik AES + AEGIS donanım mimarisi sunulmuş ve bu devreler Verilog donanım tanımlama dilinde (Verilog HDL) yazmaç transfer seviyesinde (RTL) kodlanmıştır. Ayrıca sadece AES şifrelemesi yapan devreler de gerçeklenip, her iki birleşik mimarinin kaynak kullanımı bu devreler ile kendi kategorisinde kıyaslanmıştır. Devreler UMC 90nm standart hücre kütüphanesiyle ve Cadence RTL derleyicisi kullanılarak gerçeklenmiştir. Sentez sonuçları raporlanmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cryptography is going into everything, from bank cards to cell phones, cars, communication devices, cloud services, etc. There are many cryptographic algorithms to protect information from unauthorized accesses. The Advanced Encryption Standard (AES) is the most important block cipher today, since it is ratified as a standard by National Institute of Standards and Technology of the United States. It's proven security and reasonable resource usage makes it a right choice for almost all new applications. Several versions of AES have been implemented in both hardware and software with design targets varying from high-performance to lightweight. Since today's information security applications require both confidentiality and authentication, authenticated encryption (AE) has gained more importance. AES is considered by many cryptographers as the most appropriate choice for AE implementations. More recently, special AE schemes that utilize AES in its native form (or with minimal modifications) have emerged. While these modes claim better performance and resource usage, very few implementations exist to support these claims, yet. In this thesis, AES is combined with one of the most recent AE ciphers, namely AEGIS, in an effort to analyze the combined performance and resource usage of the two ciphers. This thesis proposes and implements in hardware two different architectures(i.e., high-performance and lightweight) for AES and AEGIS combined as well as AES alone, hence four architectures in total. This work is the first work to our knowledge to report a hardware implementation of AEGIS as well as it's combined implementation with AES, which reuses most hardware resources between AES and AEGIS. Implementation results obtained by using UMC 90nm low-leakage standard cell library and Cadence RTL Compiler are also reported and evaluated.