Düşük karbon ekonomisi ve Türkiye için bir model önerisi
Low carbon economy with solution model for Turkey
- Tez No: 371165
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT YALÇİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Sanayi devrimiyle birlikte artan sera gazı emisyonları küresel iklim değişikliğinin ana sebebidir. Bugün etkileri görülmeye başlanan iklim değişikliği, gelecekte insanoğlunun yaşamını tehdit edecektir. Bu nedenle, iklim değişikliği ile mücadele tüm insanlığın ortak sorumluluğudur. Sera gazların küresel ısınmada yaratığı etkileri yer kürenin ısınması, buzulların erimesi ve deniz sularının seviyesinde yükselme neden olmaktadır. Bu sorunların çözülmesine yönelik uluslararası kuruluşlar tarafından İklim değişikliği ile mücadele için Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) oluşturulmuş. Daha sonra BMİDÇS dayanarak sera gazların sınırlandırılması ve ülkeler için yükümlülük getirmesi amacıyla Kyoto Protokolü (KP) ortaya çıkmıştır. Kyoto Protokolü İklim değişikliği ile esneklik mekanizmalarında proje ve piyasa tabanlı çözümlemelere yer verilmiştir. Bu mekanizmanlar temiz kalkınma mekanizması (CDM), ortak yürüme (JI), emisyon ticareti (ET) olarak adlanmıştır. Karbon piyasaları sayesinde sera gazı azaltımına yönelik projeler geliştirebilmekte ve elde edilen azaltım sertifikalarının alım satımı yapılmaktadır. Bu çalışmada, dünyadaki emisyon ticareti uygulamaları, emisyon ticaretinde kullanılan araçlar, emisyon türev araçları ve uygulanan karbon ticaret sistemleri incelenmiştir. Türkiye?de gönüllü emisyon ticareti ve piyasasının büyüklüğü incelenerek Kyoto protokolün esneklik mekanizmalarına hazırlık yapmak ve zorunlu emisyon ticareti sisteminin oluşturulmasına yönelik bir öneri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Greenhouse-gas emissions increasing since the industrial revolution is among the major reasons for the global climate change. Climate change, whose effects have been seen nowadays, is threatening the lives of the human beings. Therefore, it?s highly important to a struggle against climate change where common responsibility of all humankind. The effects created by greenhouse gases in global warming result in warming of the earth, melting of the glaciers and the rise in the sea levels. United Nations Climate Change Framework Convention (UNCCFC) was established by international institutions in order to resolve mentioned problems. Afterwards, regarding UNCCFC activities and decisions, Kyoto Protocol (KP) adopted in Kyoto, Japan, on 11 December 1997, with setting internationally binding emission reduction targets. Kyoto Protocol includes project and market-based analyses for the climate change and flexibility mechanisms which are named as Clean Development Mechanisms (CDM), Joint Implementation (JI) and Emission Trade (ET). Projects are developed aiming reduction of the greenhouse gases followed by carbon markets dealing with the purchase and selling transactions of the obtained reduction certificates. In this study, emission trade practices within the world, the tools used for emission trade, emission derivatives, and the applied carbon trade systems are examined. A solution has been developed aimed at making preparations for the flexibility mechanisms of Kyoto Protocol and setting mandatory emission trade system by examining the voluntary emission trade in nationwide Turkey.